Ana Sayfa
02 Şubat 2020 ( 12831 izlenme )
Reklamlar

'50 Yıllık Depremcilik Hayatımda İlkkez Gördüm'

Deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Türkiye’nin 2020’de deprem yılı yaşayacağını söyleyerek, “Yaşanan son dört depremin ardından Türkiye’deki fay hatlarının tamamının harekete geçtiğini ilk defa gördüm” dedi.

Türkiye’nin 2020’de deprem yılını yaşadığını söyleyen Ercan, “Bunun ana nedeni de Afrika anakarasının Türkiye'ye toslama hızında yaklaşık yüzde 25 ile yüzde 50’lik bir artış oldu. Kuzeye doğru itiyor. 

Bu Anadolu yarımadasını çok kastı” diye konuştu. '50 yıllık depremcilik hayatımdan ilk defa gördüm' Ercan sözlerine şöyle devam etti: "Bu gelen son üç hatta dört deprem ile 50 yıllık depremcilik yaşantımda Türkiye’deki kırıkların (fay hatlarının) ilk defa tamamının harekete geçtiğini gördüm. Dolayısıyla Türkiye bir deprem yılı yaşayacak. Tabii şunu demiyorum beni yanlış anlamayın. Ben her an deprem olabilir diyen bir kişi değilim." 

ARDARDA DEPREMLER...

 Öte yandan Manisa'nın Akhisar ilçesinde saat 03.23'te Richter ölçeğine göre 4.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Akhisar İlçesi'nde saat 03.23'te Richter ölçeğine göre 4.6 büyüklüğünde meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, 4.6'lık depremin derinliği 5.8 kilometre olarak ölçüldü. Depremin ilçe merkezinde kuvvetli şekilde hissedildiği öğrenilirken, henüz can ya da mal kaybı yaşanıp yaşanmadığı açıklanmadı.Öte yandan depremin Manisa merkez ve çevre ilçelerde de hissedildiği öğrenildi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) ise depremin merkez üssünü Akhisar'ın Gökçeahmet Köyü, büyüklüğünü 4.7, derinliğini ise 12.6 kilometre olarak açıkladı.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ahmet Hakan’dan İmamoğlu soruşturmasına tepki: Soruşturacaksın da neyi soruşturacaksın? Yılmaz Özdil: Sanırım 'tarihte ilk kez gerçekten mağdur' olacak asrın liderimiz Hakan Atilla Türkiye'de Erdoğan’ın imdadına Gezici’nin son anketi yetişti!