Ana Sayfa
01 Mayıs 2019 ( 7291 izlenme )
Reklamlar

Bahçeli'nin İstanbul İçin Soylu Planı!

31 Mart yerel seçimlerinin ardından bir ay geçti, ancak tartışmalar hala bitmedi. AKP ve MHP’nin oluşturduğu “Cumhur İttifakı”, İstanbul ve Ankara dahil birçok büyükşehir belediyesini kaybetti. Ancak İstanbul’da, AKP’nin ve MHP’nin itirazları nedeniyle oylar defalarca sayıldı. İstanbul’da seçimi kazanan CHP’li Ekrem İmamoğlu mazbatasını seçimden 17 gün sonra alabildi. Bunun yanı sıra AKP ve MHP, İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi için Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvurdu. 

AKP ve MHP’nın YSK’ya yaptığı başvurunun sonucu beklenirken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den dikkat çeken açıklamalar yapıldı. MHP lideri Bahçeli bugünkü açıklamasında da, İstanbul’da seçimin yenilenmesi gerektiğini yineleyerek YSK’yı hedef aldı. Bahçeli’nin YSK’ya yönelik, “Milliyetçi Hareket Partisi Yüksek Seçim Kurulu’nun alacağı karara maşeri vicdana uygun olması kaydıyla elbette saygı gösterecektir” şeklindeki sözleri ise, “tehdit mi ediyor” sorularına neden oldu. Peki, MHP lideri Devlet Bahçeli neyin peşinde? Yerel seçimlerden önce AKP ve MHP’nin oluşturduğu “Cumhur İttifakı” bloğu, muhalefeti sürekli “PKK ile işbirliği yapmakla ve PKK’lı olmakla” suçladı. Tüm bu söylemler sonunda, “Cumhur İttifakı” başta İstanbul olmak üzere birçok büyükşehri kaybetti. 

Ancak, “Cumhur İttifakı”nın ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli, seçim sonrasında da, CHP ve İYİ Parti’ye yönelik, seçim dönemindeki söylemlerini kullanmaya devam etti.  “Cumhur İttifakı” bloğunun bu söylemleri sonrasında,  Ankara Çubuk’ta çok tehlikeli bir olay gerçekleşti. Çubuk Akkuzulu köyündeki şehit cenazesine katılan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bir grup tarafından linç edilmek istendi. CHP lideri Kılıçdaroğlu linç girişiminden kurtulurken, Devlet Bahçeli olaya ilişkin ilk yorumunda Kılıçdaroğlu’nu sorumlu tutmuş ve “Yaşlı adama yumruk attıracak kadar ne yaptın sen?” demişti. Bahçeli, söylemleri ile seçim öncesinde olduğu gibi Türkiye’yi, “PKK’lı olan ve PKK’lı olmayan” ayrımına sokarken, İstanbul seçimlerinin yenilenmesini ısrarla tekrar etmesi de dikkat çekiyor. 

Siyaset kulislerinde, İstanbul’da seçimin yenilenmesi yönünde karar çıkması durumunda, 31 Mart’ta AKP ve MHP’nin adayı olan Binali Yıldırım’ın adaylıktan çekileceği konuşuluyor. Binali Yıldırım’ın adaylıktan çekilmesi sonrasında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun AKP ve MHP’nin İstanbul adayı olacağı iddia ediliyor. Soylu’nun ekibinin de buna hazır olduğu öne sürülüyor. MHP lideri Devlet Bahçeli de, Binali Yıldırım’ın çekilmesi durumunda Süleyman Soylu’yu İstanbul adayı olarak destekleyeceği ileri sürülüyor. Keza, Devlet Bahçeli ile Süleyman Soylu’nun söylemlerindeki benzerlik de dikkat çekiyor. Soylu’da Devlet Bahçeli gibi muhalefeti, “PKK ile işbirliği yapmakla” suçluyordu. 

Süleyman Soylu, CHP’lilerin şehit cenazelerine alınmaması gerektiğini ifade ederken, Bahçeli de CHP liderine linç girişiminde yine CHP liderini sorumlu tutan açıklamalar yapmıştı. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, sık sık İstanbul seçimlerinin yenilenmesi çağrısı yapmasının altında da Süleyman Soylu’nun aday yapılması ve desteklenmesi yattığı konuşulanlar arasında. Özetle Bahçeli'nin İstanbul planının en önemli ayağında Süleyman Soylu var. (Analiz: Odatv)

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fatih Altaylı, adaşının emeklilik kararını yazdı: Portakal bırakmadı, kaçtı Gülse Birsel’den “yeni havalimanı” isyanı İşte Koronanın En Az Bulaştığı Kan Grubu! İmamoğlu'na destek çağrısı