Ana Sayfa
26 Ekim 2018 ( 89 izlenme )
Reklamlar

Banka Kredileri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi Çekmek

İlk krediyi aldığınızda “Oh be ne güzel, artık benim de çok param oldu” diye sevinmişsinizdir. Sonraki aylarda ödemesi geldiğinde ise “Eyvah ben ne yaptım? Öde öde bitmiyor, ne bitmez çilem varmış” gibi şeyler diyen çok kişi olmuştur. Bunca şikayete rağmen ayda 14 milyon kişi bankaya kredi taksiti öderken, 750 bin kişi de ihtiyaç kredisi çekmektedir. Peki kredi çekerken nelere dikkat etmiyoruz ve bunca masrafın altına giriyoruz? Nasıl kredi alabilirsiniz? Kredi çekmek dinimizce caiz mi? Bütün bu soruların cevaplarını aşağıdaki makalemizde bulabilirsiniz.

İlk önce şunu iyi bilmemiz gerekir ki kredi; ödünç alınan verilen para, mal anlamına gelmektedir. Birçoğumuz maalesef krediyi, dışardan gelen hazır para olarak görüyor. Bu, yeni kredi çekmek isteyenler için akılda tutulması gereken önemli bir konudur.

Nasıl Kredi Alabilirim?

Kredi almak zorundaysanız çalıştığınız yeri belirtmelisiniz, veya daha önce uzun süreli çalıştığınız bir başka işyeri varsa buradan da bahsedebilirsiniz. Diğer bir çözüm önerisi ise, kredi başvurunuzu, maaşınızı aldığınız şubeden yapmak olabilir.

Kredi borç gözükmesi varsa kredi başvuru onayınız gerçekleşmeyecektir. Bu yüzden ödemeyi geciktirmeyiniz.

Geçmişe dair idari veya yasal takip altına alınan tüketicilerin, başvuru sürecinde bankalarla mevduat ilişkisi oluşturarak, kredi dışı ürünlerini kullanmaları, 3 ile 6 ay arasında yapılan başvurularda onay almalarını sağlar.

Son ödeme tarihi, asgari ödeme tutarı gibi konulara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kredi çekmeden önce bütçenizi değerlendirerek, aylık ödeyebileceğiniz taksitlerinizi belirlemeniz gerekmektedir. Kredisi çekilen vadenin buna göre ayarlanması gerekir. Aksi takdirde kredi geri ödemesinde yapılacak aksaklıklar, kredi alınmasını zorlaştırır.

Kredi başvurusu yapmadan önce tüm bankaların kredi şartlarını araştırmalısınız. Sizlere en uygun gelen bankadan yana tercih kullanmak para kazandırır.

Önemli noktalardan birisi de kredi çeken birine, maliyeti olmayan kredi olmamasıdır. “0 Faizli” ve ya “Masrafsız” diye adlandırılan kredilerin de maliyeti vardır. Mutlaka diğer kredi seçenekleriyle karşılaştırmak gerekmektedir.

Kredi karşılaştırmasını bankalar arası dosya masrafı ile birlikte krediye vade sonuna kadar ödenecek toplam tutar üzerinden yapmak daha sağlıklı sonuç verir.

Otomobil almak için taşıt kredisine ve ya eğitim masrafları için eğitim kredisine başvurmak gibi bir zorunluluk yoktur. Hesabınızı yaparak daha avantajlı bir ihtiyaç kredisine de başvuru yapılabilirsiniz.

Borçlarını yeniden yapılandırmanız önemlidir. Örneğin tüketici, kredi kart borçlarını kapatmak için yeni bir kredi çekmek isterse amacını mutlak suretle bankaya iletmesi gerekir. Bu durumda banka, başvuranın mevcut borçlarına ilave borç vereceği izleniminden kurtulur ve kredinin onaylanma olasılığı artar.

Kredi kart borçları birikmiş olan ya da ödemelerinde sıkıntı yaşayan kişilere bankalar bazen yeni kredi vermek istemeyebilir. Böyle bir durumda başka bankaya başvurmak yerine borçların bulunduğu bankalardan yeniden yapılandırma talebinde bulunmanız sizin için daha doğru olur.

Kredi alırken zorunlu olmasa da bankalar krediye bağlı hayat sigortası da talep edebilir. Faydalı bir sigorta olsa da tercih hakkınızı kullanılıp, yaptırmak istemediğinizi belirtebilirsiniz.

Dinimizce Faiz Çekmenin Hükmü Nedir?

Din uzmanları tarafından kredi çekmek, faizin en pratik şeklidir. Asla caiz(doğru) olmaz. Müslümanlar olarak ortaklıklar oluşturup para sorununu çözmemiz gerekmektedir denmektedir. Fakat zaruret halinde, örneğin evi olamayan birinin ev kredisi çekmesi doğru olacağı bazı ulemalar tarafından söylenmektedir.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Tanesi Bir Kilo Et Değerinde! Mersin'den sonra İYİ Parti'de bir kriz daha Yılmaz Özdil yazdı: 'Virüsle mücadelede bu kadar başarısız bir başka ülke var mı?' Saray'dan Erdoğan'ın sözlerine düzeltme gibi açıklama