Ana Sayfa
12 Ocak 2021 ( 669 izlenme )
Reklamlar

Butantan Enstitüsü, Türkiye'nin de kullanacağı Çin aşısının etkinlik oranını açıkladı!

Brezilya'daki Butantan Enstitüsü, Çin şirketi Sinovac'ın koronavirüs aşısının etkinlik oranının yüzde 50.38 olduğunu duyurdu.

Daha önce, Endonezya'da Gıda Güvenliği Ajansı (BPOM) Covid-19 vakalarında görülen sert artışın ardından Çinli Sinovac şirketi tarafından üretilen aşıya onay verdi. Ülkede yapılan testlerde aşının yüzde 65,3 oranında etkili olduğu sonucuna varıldı. 

Buna karşın Türkiye, aşı denemelerinin ara sonuçlarında yüzde 91,25 oranında etkinlik tespit edildiğini açıklamıştı. Veriler, bin 322 katılımcı ile yapılan denemelere dayanıyordu.

Türkiye’nin ardından, aşının etkinlik verisi açıklamasını üç kez erteleyen Brezilya da, aşının etkinlik oranını yüzde 78 olarak duyurmuştu


Aşı bulundu derken daha kötüsü ortaya çıktı: Uzmanların büyük korkusu!


Korona virüsün dünyayı etkisi altına almasının ardından en çok konuşulan konulardan birisi de tabii ki korona benzeri yeni virüsler. Yeni ortaya çıkan hastalıkların yüzde 75'i hayvanlardan insanlara geçiyor.

Araştırmacılar, Güneydoğu Asya'da  tespit edilen Nipah virüsünün (NiV) gelecek yıllarda yeni bir salgının başlatabilme potansiyeli olduğunu düşünüyor.
Ölüm oranı yüzde 75'e kadar çıkan hastalığın aşısı bulunmuyor.

Wuhan’daki yeni tip corona virüs örnekleri ilk inceleyenlerden bir olan Taylandlı virolog, Supaporn Wacharapluesadee, Bangkok'taki Thai Kızılhaçı Gelişen Bulaşıcı Hastalık-Sağlık Bilimleri Merkezini yönetiyor. Son 10 yıldır ise hayvanlardan insanlara sıçrayabilen hastalıkları tespit etmek ve durdurmak için dünya çapındaki Predict projesinde yer alıyor.

Ancak, dünya Covid-19 ile boğuşurken bile, Wacharapluesadee şimdiden bir sonraki salgının peşinde...

Binlerce yarasayı incelediği kariyeri oyunca, Wacharapluesadee ve meslektaşları birçok yeni korona virüs virüs türü keşfetti. Ancak, bilim insanı bunlar arasında kendisini en çok endişendireninin Nipah virüsü olduğunu açıkladı. 

ÖLÜM ORANI YÜZDE 40-75 ARASINDA DEĞİŞİYOR

Meyve yarasalarının Nipah virüsünün doğal konağı olduğunu belirten Wacharapluesadee, "Nipah virüsünün  tedavisi yok ve yüksek ölüm oranına neden oluyor. Salgının nerede meydana geldiğine bağlı olarak ölüm oranı yüzde 40 ile yüzde 75 arasında değişiyor” ifadelerini kullandı.

Wacharapluesadee, şu anda dünyada yaklaşık 700 insanın Nipah virüse yakalandığının tahmin edildiğini ve enfekte olanların yüzde 50 ile 75'inin öldüğünü açıkladı.

UZUN KULUÇKA SÜRESİ YAYILMA HIZINI ARTIRIYOR

Nipah virüsünün bu kadar önemli ve enşice uyandırıcı olmasının birkaç nedeni var:
Hastalığın uzun kuluçka süresi (45 gün), enfekte bir kişinin hasta olduğunu fark etmeden onu yayması için bolca fırsat olduğu anlamına geliyor.

İkincisi, farklı türdeki hayvanları enfekte ediyor  ve bu da hastalığın yayılma olasılığını artırıyor.

Ayrıca doğrudan temas yoluyla ya da kontamine yiyecek tüketilerek hastalık bulaşabiliyor.

Bunun birlikte, Nipah virüsüne yakalanan biri  öksürük, boğaz ağrısı, ağrı, yorgunluk ve nöbetlere ve ölüme neden olabilen beyin şişmesi  gibi solunum semptomları yaşıyor. 

DSÖ'NÜN LİSTESİNDE İLK 10'DA

Bununla birlikte, Wacharapluesadee endişesinde yalnız değil.
Her yıl, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) araştırma ve geliştirme fonlarına nasıl öncelik verileceğine karar vermek için halk sağlığı acil durumlarına neden olabilecek geniş bir bulaşıcı hastalık listesini değerlendiriyor. Nipah virüsü ise listenin ilk 10'unda yer alıyor. 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Koronavirüse yakalanan İmamoğlu'ndan sağlık durumu hakkında ilk açıklama: Hastaneden video yayınladı 'Dediğim oldu' diyen Fatih Altaylı: Ne olur ne çıkar bilmiyorum, bildiğim tek bir şey var... Ahmet Hakan: Bu cehalet, bu aymazlık, bu umursamazlık, bu bilinçsizlik karşısında en iyisi... Muhterem Nur hayatını kaybetti! 'Dün sabah uyandı beni eve götürün' dedi...