Ana Sayfa
29 Haziran 2020 ( 1344 izlenme )
Reklamlar

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde değişim beklentisi! Birleştirilen 2 bakanlık yeniden ayrılıyor

Koronavirüs salgını süreci kısıtlamalarından yavaş yavaş normalleşmeye geçilirken kabine revizyonu iddiaları da AK Parti kulislerinde yeniden gündeme geldi. Bu kulis bilgileri ışığında 10 Temmuz 2018'de kurulan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde değişim bekleniyor.

ÜÇ-DÖRT BAKAN DEĞİŞEBİLİR BEKLENTİSİ

Sözcü Gazetesi'nin haberine göre; yaşı tutan mevcut bakanlar, iki yılın sonunda milletvekilliğinde olduğu gibi emeklilik hakkı elde edecekler. Başarı performansına bağlı olarak en az iki-üç bakanın yeni dönemde olmayacağı konuşuluyor.

2 BAKANLIK AYRILABİLİR

Yeni sistemle birlikte bazı bakanlıklar birleştirildi. İki yıllık sürede, birleştirilen bakanlıklardan istenilen verim alınamadı. Özellikle Aile ve Çalışma Bakanlığı'nın tek çatı altında toplanmasıyla ilgili çok eleştiri bulunuyor.Bu bakanlığın tekrar ayrılması ve 'Çalışma' bölümünün yeni bir bakanlık olarak düzenlenmesi öngörülüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da ikiye ayrılabileceği belirtildi.

BİNALİ YILDIRIM CUMHURBAŞKANLIĞI YARDIMCILIĞI BEKLİYOR

Kabine değişiminde Cumhurbaşkanı Yardımcılığı için yeni isim atanıp atanmayacağı da merak ediliyor. TBMM Başkanlığı için istekli olan ancak "Temayül yoklamasına gir" önerisi üzerine geri adım atan Binali Yıldırım'ın Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı beklediği biliniyor.Bakanlıkların yeniden dizayn edilmesi ve değişime bağlı olarak Fuat Oktay'dan sonra ikinci bir yardımcı atanabileceği belirtiliyor.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak'tan CHP kurultayı açıklaması


CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Merkezi’nde MYK sürerken düzenlediği basın toplantısında 25-26 Temmuz tarihinde yapılacak CHP kurultayının durumuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

CHP'li Faik Öztrak, Önder Sav'ın kurultay uyarısı ve Şahin Mengü'nün CHP kurultayı ile ilgili mahkameye başvurması hakkında konuştu.


Soru- Kurultay’da alınacak önlemleri paylaşır mısınız? Parti Meclisine aday olmak isteyenlerin 5 delegeden imza alması gerekiyor. Bu durum salonda sosyal mesafenin korunmasına bir engel oluşturur mu? Buna yönelik fazladan bir önlem alınacak mı?

Faik ÖZTRAK- Her şeyden önce 10 delegeden imza alması gerekiyor da... Şunu söyleyeyim, biz bu kurultayımızı ne sağlıktan ne de demokrasiden ödün vermeden yapacağız. Biz Cumhuriyet Halk Partisiyiz. Bu nedenle sağlıkla ilgili ve yine parti içi demokrasinin işlemesi bakımından her türlü tedbiri alacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Bu Kurultay, Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidar kurultayıdır. Bu Kurultay’dan sonra Cumhuriyet Halk Partisi iktidarda olacaktır. O nedenle de bu Kurultay’da bu parametrelere yani demokrasiye ve sağlığa her türlü önceliği vereceğiz. Hiçbiri diğerinin alternatifi değildir.


Soru- Kurultayın ertelenmesine yönelik bazı istek ve eleştiriler dile getiriliyor. Son olarak Önder Sav’dan benzeri bir tepki geldi ve mahkemelik olabilir dedi. Ayrıca Şahin Mengü salonun yetersiz olacağı gerekçesiyle kurultayın ileri bir tarihte yapılması için dava açtı. Bu iddiayı ve erteleme taleplerini siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Faik ÖZTRAK- Tekrar söyleyeyim, Cumhuriyet Halk Partisi Kurultayı’nı Cumhuriyet Halk Partisi’ne yakışan bir biçimde yapacaktır. Yani dava açmaları falan anlamakta gerçekten güçlük çekiyoruz. Bunlar dereyi görmeden paçayı sıvamaktır.

Çok açık söyleyeyim, altını çizerek söylüyoruz, bu Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidara yürüyüşünün Kurultayıdır. Cumhuriyet Halk Partili olan herkes bu Kurultay’a destek olmak durumundadır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hüsnü Mahalli: Gerçekten bu işte bir iş var 64 Milyar TL Nerede? Koronavirüs Türkiye'ye böyle yayıldı! Profesör Lanjuan: Türk Halkı 3 Hafta Boyunca...