Ana Sayfa
12 Eylül 2021 ( 2382 izlenme )
Reklamlar

Demet Evgar'dan 'Erdal Eren' paylaşımı

Dönemin Genelkurmay Başkanı Kenan Evren öncülüğünde düzenlenen ve Türk demokrasi tarihine “kara bir leke” olarak geçen 12 Eylül 1980 askeri darbesinin üzerinden 41 yıl geçti. 

7 bin kişi için idam istendi. 517 kişiye idam cezası verildi. 50 kişi idam edildi. 71 bin kişi düşünce suçundan yargılandı.

Darbe öncesinde bir askeri inzibat erini öldürdüğü gerekçesiyle hüküm giyen 17 yaşındaki Erdal Eren de, 19 Mart 1980’de idama mahkûm edildi. Eren’in idam kararı, Yargıtay tarafından iki kere iptal edilmesine rağmen Milli Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan kararla ve yaşı büyütülerek 13 Aralık 1980’de Ankara Merkez Ulucanlar Cezaevi’nde infaz edildi.

Darbeci Kenan Evren’in 17 yaşında astırdığı Erdal Eren için söylediği “Asmayalım da besleyelim mi?” sözü ise hafızalardan hâlâ silinmedi.

"ACIN HEP YÜREKLERDE"

12 Eylül'ün yıl dönümünde ünlü oyuncu Demet Evgar'dan bir paylaşım geldi. Evgar, sosyal medyadan 1980'de idam edilen Erdal Eren'i andı.

Ünlü oyuncu paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"Ah çocuk, Erdal Eren. Hep 17. Acın yüreklerde, hep taze."

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Soner Yalçın Osman Kavala'yı anlattı: Adı kızıl milyarder oldu! Çayı Geciken İmamoğlu'ndan İlçe Başkanına Güldüren Soru Yeşilçam'ın yıldız oyuncularından Fatma Girik hayranlarını yine korkuttu Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü'den ikinci dalga uyarısı: Vaka sayıları daha da artacak