Reklamlar

Haber yeni düştü... SURİYE'Yİ SOYUYORLAR...

Türkiye'ye girmek üzere Öncüpınar Sınır Kapısı'na gelen iki otomobilde yapılan aramalarda 26,5 kilo altın ve yaklaşık 2 milyon TL ele geçirildi. Olayla ilgili iki sürücü gözaltına alındı.

Geçen hafta Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan Kilis'e giriş yapmak isteyen Suriyeuyruklu A.A.J. yönetimindeki 79 AAC 793 plakalı otomobilden şüphelenen Gümrük Muhafaza ekipleri, aracı X- Ray cihazından geçirdi. Otomobilin LPG tankında farklılık olduğunu belirleyerek söken ekipler, tankta 10 kilo 190 gram külçe altın, 4 kilo 160 gram altın ziynet eşyası ve 1 milyon 891 bin 65 TL ele geçirdi.

Ekiplerin aynı hafta içinde arama yaptığı diğer otomobilde ise 12 kilo altın ele geçirildi. Gözaltına alınan A.A.J. ve diğer otomobilin sürücüsünün emniyetteki işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

SIĞINMACI NÜFUSU SÜREKLİ ARTIYOR...

Türkiye'de bugün 3 milyon 600 binden fazla Suriyeli yaşıyor. Kamu Denetçiliği Kurumu'nun açıkladığı "Türkiye'de Suriyeliler" başlıklı özel raporda, bu sayının 10 yıl içinde 4-5 milyonu aşmasının beklendiği belirtildi. Türkiye'nin Suriyeliler için harcadığı para, 30 milyar dolardan fazla.

Toplumda son zamanlarda Suriyelilere olumsuz tepkilerin arttığı gözleniyor. Yılbaşı gecesi Taksim Meydanı'nda Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bayrağıyla kutlama yapan Suriyelilerin görüntülerinin sosyal medyaya yansıması üzerine #ÜlkemdeSuriyeliİstemiyorum Twitter'da en çok konuşulan başlıklar arasına girdi.

SOYLU: KEŞKE DOĞAR DOĞMAZ VATANDAŞ YAPSAK

Suriye'deki savaştan kaçıp Türkiye'ye sığınan mülteci nüfusu 3 milyon 600 bini aştı. Bunların 380 bini Türkiye'de doğan bebekler. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aralık ayında yaptığı bir açıklamada, "Allah izin verse de Meclis de yardımcı olsa, keşke bu 380 bin çocuğu doğar doğmaz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapsak" demişti. Türkiye genelinde her gün ortalama 300 Suriyeli bebeğin dünyaya geldiği tahmin ediliyor.

Kaynak: BBC/ Yeniçağ
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
'Mustafa Kemal'i Sevmiyorum..'