SAĞLIK
20 Kasım 2020 ( 3812 izlenme )
Reklamlar

Hafta içi sokağa çıkma yasağı gelebilir....

Cumartesi-pazar günü uygulanacak kısmi sokağa çıkma yasağının vaka sayısını düşürmemesi halinde, hafta içi de yasak uygulanacağı iddia edildi.
Salgın kısıtlamalarında haftasonu sokağa çıkma yasağı başlıyor ama vaka sayılarının Nisan'dan bu yana ilk kez 4 bini aşması mevcut kısıtlamanın hafta içini de kapsayıp kapsayamayacağı sorusunu gündeme getirdi. Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, devreye giren yeni yasaklar önce Bilim Kurulu, ardından Bakanlar Kurulu’nda yapılan toplantılarda alındı. Koronavirüs salgınında, kapalı mekanların kullanılmaya başlamasıyla birlikte yaşanan hızlı artışla ilgili aşamalı plan yapıldı. Okulların online eğitime geçmesi, 20 yaş altına getirilen yeni kurallar ve 65 yaş üstüne getirilen sınırlandırmalarla birlikte toplamda 35-40 milyon nüfusun hareketliliğinin azalacağı, bunun da salgının yavaşlamasını sağlayacağı düşünülüyor. Bu önlemlerin etkisi 2 hafta boyunca takip edilecek. 

10-15 gün sonra vaka yayılım hızında düşüş olmazsa, bir sonraki aşamaya geçilecek. Bir sonraki aşama ise hafta içi sokağa çıkma yasağı. Hafta sonu için kısmi sokağa çıkma yasağı, 14 saatlik bir kesme anlamına geliyor. Bu yasağın daha çok geç saatlere kadar kalabalık ortamlarda dışarıda kalan gruplara ve ev ziyaretlerine yönelik olduğu belirtiliyor. Toplantılarda, okulların bulaşma kaynağı olmadığı ancak, bunun yarattığı hareketlilik, servisler ve velilerin oluşturduğu kalabalıkların risk yarattığı değerlendirmesi de yapıldı. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI HAFTA İÇİNİ DE KAPSAYACAK 

Kademeli olarak kısıtlamalar arttırılarak devam edecek. Salgın hızı kesilmezse, hafta sonu tamamen yasak getirilmesi veya sokağa çıkma yasaklarının belli saatlerde hafta içine de kaydırılması planlanıyor. Uzmanlar, şehirlerarası seyahat yasağı beklemediklerini belirtiyor. 15 gün sonra yeniden yapılacak değerlendirmelerde, il pandemi kurulları ve hıfzıssıhha kurulları şehrin ihtiyaçlarına göre bu yasakları genişletebilecek. Genel yasakların yanı sıra illere göre farklı uygulamalara geçilebilecek. Bazı illerde, vaka bulunan binalara ‘uyarı tabelası’ asılma uygulamasının, diğer illerde de yapılabileceği belirtiliyor. Ev ziyaretlerinin yasaklanması da tartışılıyor. 

POZİTİF ORANI YÜZDE 20

 Türkiye’de şu anda aktif vaka sayısının 500 binin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Testlerin pozitif çıkma oranının geçtiğimiz nisanda yüzde 20 olduğu, şimdi de bu rakama ulaşıldığı belirtiliyor.Filyasyon çalışmalarında, bulaşma hızının çok yüksek olduğunun saptandığı, mutlaka ev içi bulaşmaların önüne geçilmesi gerektiği, komşu ve akraba ziyaretlerinin önlenmesi için kampanyalar yapılması gerektiği ifade ediliyor. 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

BioNTech aşısıyla ilgili endişelendiren araştırma İşte normal hayatın tüm kurallarına geri dönüş tarihi! Ünlü isim hayatını kaybetti... Bilim Kurulu toplantısı sonrası Fahrettin Koca'dan flaş aşı açıklaması