İşte bugüne kadar yapılan anketler

İstanbullular, YSK’nın kararıyla 23 Haziranda yeniden yapılacak İBB Başkanlığı seçimi için sandık başına gidiyor. Binali Yıldırım ve Ekrem Imamoğlu’nun kafa kafaya bitirdiği 31 Mart seçimleri YSK’nın kararıyla kiptal edilmişti. Türkiye’nin merakla beklediği seçimle ilgili birçok kamuoyu araştırmadı yapıldı.

Şimdiye kadar anket şirketleri ellerindeki anketleri kamuoyuyla paylaştı. Aralarında KONDA, Metropoll, ORC, MAK, Optimar, SONAR, ADA ve Avrasya gibi büyük anket şirketlerinin bulunduğu anket şirketlerinden sadece ORC Binali Yıldırım’ı önde gösterirken, diğer anket şirketleri Ekrem İmamoğlu’nu önde gösterdi.

Açıklanan anketler arasında en büyük oy farkını ise Metropoll, KONDA, SONAR ve Themis Araştırma şirketleri verdi. KONDA İmamoğlu lehine 9 puan fark açıklarken, SONAR Ekrem İmamoğlu lehine 6 puan fark verdi, Themis ise 8 puan fark açıkladı. Metropoll’un anketine göre İstanbullu seçmenin yüzde 51’i Millet İttifakı’nın CHP’li adayı Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasını isterken Cumhur İttifakı’nın AKP’li adayı Binali Yıldırım için ise bu oran yüzde 40 olarak öne çıkıyor.
Türkiye’nin en saygın kamuoyu araştırma şirketi KONDA Araştırma, İstanbul seçimine ilişkin anket sonuçlarını paylaştı. KONDA’nın son paylaştığı ankete göre, kararsızlar orantılı bir şekilde dağıtıldığında Ekrem İmamoğlu yüzde 54, Binali Yıldırım’ın yüzde 45 oy oranına ulaştığı ifade edildi.
Metropoll’un anketine göre İstanbullu seçmenin yüzde 51’i Millet İttifakı’nın CHP’li adayı Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasını istiyor. Cumhur İttifakı’nın AKP’li adayı Binali Yıldırım için ise bu oran yüzde 40 olarak öne çıkıyor.
İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından 23 Haziran İstanbul seçimine ilişkin yapılan ankete göre, 17-19 Haziran tarihleri arasında İstanbul çapında 1,500 kişi ile, bilgisayar destekli telefon görüşmesi yöntemiyle gerçekleştirilen araştırmada, İmamoğlu yüzde 52,11, Yıldırım yüzde 47, Saadet Partisi’nin adayı Necdet Gökçınar ise yüzde 0,84 oy oranına ulaştı.
Reklamlar