Reklamlar

'MÜJDE' dediler... BAKIN NE ÇIKTI?

Geçen ekim ayına göre, 1 Ocak itibarıyla perakende enerji bedeli yüzde 19.2 düşürülürken, iletim, dağıtım bedeline yüzde 15.7 zam yapıldı. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), vatandaşa “müjde” olarak sunulan elektrikte yüzde 10 indirim kararının perde arkasında, dağıtım şirketlerinin lehine bir uygulamaya imza atıldığını ortaya koydu.

İNDİRİM VAR DEDİLER, ÜSTÜNE ZAM YAPTILAR

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan yeni tarifeye göre konutlar için çıplak enerji bedeli ve perakende hizmet bedelinden oluşan “Perakende Enerji Bedeli” Ekim 2018’e göre 1 Ocak itibariyle yüzde 19.2 düşürüldü. Buna karşın iletim, dağıtım, kayıp ve kaçak bedelinden oluşan “Dağıtım Bedeli”ne yüzde 15.7 zam yapıldı. Bu nedenle toplam indirim yüzde 10’da kaldı.
RAKAMLAR İÇE İÇE GİRMİŞ DURUMDA

Buna göre konut kullanıcıları Ekim 2018’de fon ve vergiler hariç 47.85 kuruşa aldıkları 1 kilovat saat elektrik için 1 Ocak itibarıyla 43.32 kuruş ödeyecek. Böylece 230 kilovat saatlik asgari tüketim için 4 kişilik bir ailenin aylık ödemesi gereken elektrik faturası da her şey dahil 137.36 liradan yüzde 10 düşüşle 123.63 liraya inecek.

Öte yandan tüm abone grupları için dağıtım bedelinin artırılmasıyla sanayi, ticarethane, tarımsal sulama ve aydınlatmayla ilgili faturalar yüzde 0.06-0.29 arasında yükselecek. Genel aydınlatma bedeli ise yüzde 5.22 artacak.

%15.7’LİK ZAM DOĞRUDAN DAĞITIM ŞİRKETLERİNE GİDİYOR

EMO’ya göre Enerji Bakanlığı, vatandaşa ‘müjde’ olarak sunduğu yüzde 10 indirim kararının perde gerisinde, şirketlerin kârını artıracak bir uygulamaya daha imza attı. EMO, “Dağıtım bedellerine yapılan yüzde 15.7’lik zam doğrudan elektrik dağıtım şirketlerinin kasasına gidecek. Son birkaç ayda dolar kurundaki düşüş doğrultusunda kamuoyunda fiyatların indirilmesi yönünde oluşan baskıyı karşılamak ve yerel seçimler öncesinde oy toplamak için gidilen bu indirim kararıyla ‘bir taşla iki kuş vurmaya’ çalışan Bakanlık, bizleri yine şaşırtmadı” ifadesini kullandı.

EMO ayrıca, enerji piyasasında kâr esaslı piyasa politikaları yerine Türkiye’nin kaynaklarının en iyi şekilde değerlendirileceği, kamu yararını esas alan siyasi müdahalelerden uzak bir yapı talep etti.

Kaynak: Cumhuriyet
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Muharrem İnce'den flaş açıklamalar...