Reklamlar

Poşetler parayla satılmasın, parayla toplansın önerisi

Plastik poşetler 1 Ocak tarihinden itibaren marketlerde para ile satılmaya başlandı. Çevre sağlığı için yapıldığı söylenen uygulamadan memnun olanlar kadar, bu poşetlere para ödemek istemeyenlerin sayısı da oldukça fazla. Sektör temsilcileri ise ücretli poşet uygulamasının plastik poşet üretimini en az yüzde 50 azaltacağını ve bu durumunda istihdamda önemli ölçüde azalma olacağını söylüyor. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu ise çevre kirliliğini önlemek isteyen marketlerin poşetleri parayla satmak yerine, parayla almaları gerektiğini belirtiyor. Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

01 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek Çevre Kanunu ile plastik alışveriş poşetleri artık 25 kuruştan satılacak. Plastik ücret uygulamasının başta yanlış bir uygulama olduğunu söyleyen Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu çevre gibi kutsal bir konu kullanılarak vatandaşlardan para toplanıldığını söyledi.

Vatandaşların parayla aldıkları poşetleri geri iade etme hakları olup olmadığı sorusu üzerine bu durumda bir çekişmenin yaşanacağını söyleyen Ağaoğlu, “Poşet her ne kadar fabrikadan ayıplı çıksa da ‘fazla ürün koydun sen yırttın’ derler. Vatandaş mağdur olur.” açıklamasında bulundu.
Reklamlar

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Ahmet Hakan, Bülent Arınç'çı oldu: Koskoca AK Parti camiasında...