Ana Sayfa
20 Ağustos 2020 ( 966 izlenme )
Reklamlar

Selvi: 2023’te yüzde 10 barajı olmayacak

"Seçim sisteminde sürpriz olabilir"başlıklı bir yazı yazan Abdülkadir Selvi, 2023 seçimlerine mevcut seçim sistemi ve seçim barajı ile gidilmeyeceğini, AKP ve MHP'nin bu konuda bir çalışma yaptıklarını öne sürdü.

Selvi'nin yazısında aktardığı iddia şöyle:

Başkanlık sisteminin yüzde 50 artı 1 üzerine inşa edilmesi ittifak sistemini getirdi. Haliyle tüm değerlendirmeleri ittifaklar arasındaki dengeye göre yapıyoruz. Ama göz ardı ettiğimiz önemli bir nokta var:

2023 seçimlerine bu seçim sistemi ve yüzde 10 barajıyla mı gideceğiz?

AK Parti ve MHP, seçim sistemi ve Siyasi Partiler Yasası üzerinde çalışmak üzere ortak bir komisyon kurdu. Ancak Erdoğan ve Bahçeli bu konuda yetkin isimlerin önerilerini de dinliyorlar. Görünen o ki, 2023’te yüzde 10 barajı olmayacak. Yüzde 7 konuşuluyor. Yüzde 5 ihtimali ona göre daha ikinci aşamada geliyor. İttifakla seçime giren partiler için yüzde 10 barajının korunması, ittifak yapmayanlara yüzde 7 ya da 5 oranının uygulanması üzerinde duruluyor. Ama sadece bu değil. Bir sürpriz üzerinde konuşuluyor. Henüz karar verilebilmiş değil. Özellikle yüzde 1 ve 2’lik partiler için. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjdesi üzerine odaklanmışken benim sürprizimi de düşünün istedim.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erdoğan'ın aklındaki seçim tarihini açıkladı: İki senaryo konuşuluyor... Ahmet Hakan, Atatürk Havaalanında olan biteni anlamamış: İşlevsiz iki pist için niye gürültü koparılıyor? Kritik görüşmede İmamoğlu’nun sandalyesi kırıldı AKP'ye kendi oluşturduğu ekipten büyük şok! 'İç açıcı değil...'