Ana Sayfa
30 Eylül 2019 ( 92 izlenme )
Reklamlar

Selvi: Seçimler AKP’nin işinin giderek güçleştiğini ortaya koydu

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi bugünkü yazısınında, ‘yeni siyaset dönemi’ ile ilgili partililerin nasıl bir strateji izleyeceğine yer verdi.

Selvi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın MHP ile ittifakı sürdürmekte kararlı olduğu gibi Kılıçdaroğlu’nun da her ne pahasına olursa olsun millet ittifakını korumayı hedeflediğini belirtti. İYİ Parti için de Selvi, yeni dönemde siyasette ağırlığını hissettirmeyi hedeflediğini söyledi. 

Kabine değişikliği için de değerlendirmelerde bulunan Selvi, "Yerel seçimlerde ortaya çıkan tablo ve tekrarlanan İstanbul seçimleri, AK Parti’nin işinin giderek güçleştiğini ortaya koydu" ifadesini kullandı. 

Abdülkadir Selvi’nin Hürriyet’te, “Kabine değişikliğinde yeni takvim ve Cumhurbaşkanlığı dengesi” başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle: 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 4 yıl var ama siyasi fay hatları hareketli. Muhalefet liderleri Kılıçdaroğlu ve Akşener, erken seçim için bastırmayı planlamıyorlar ama iktidarın 2023’e kadar devam edemeyeceğini düşünüyorlar. Kılıçdaroğlu, erken seçimin dipten gelen dalga gibi iktidarın karşısına çıkacağı görüşünde. Yeni partilerin kurulacak olması da siyasi fay hatlarının tetikleyicisi oldu.

Yarın Meclis’in açılışıyla birlikte siyasetin nabzı daha hızlı atmaya başlayacak. Yeni dönemde sürpriz ittifaklara tanık olabiliriz. İYİ Parti her şeye muhalefet etmek yerine iktidarın doğrularına destek vermeyi, yanlışlarına ise karşı çıkmayı planlıyor. Henüz “Yeni ittifaklar kurulur, eski ittifaklar yıkılır” noktasında değiliz. Sadece bazı arayışlar söz konusu.

KABİNE DEĞİŞİMİ NE ZAMAN?

Yerel seçimlerde ortaya çıkan tablo ve tekrarlanan İstanbul seçimleri, AK Parti’nin işinin giderek güçleştiğini ortaya koydu. “Seçimlerden çıkan mesajı aldık, kucaklayıcı olacağız” diyen Erdoğan’ın yapılacak olan AK Parti kampında vereceği mesajlar, yeni sürece ilişkin önemli ipuçları taşıyacak. Uçağın burnu tekrar büyümeye dönük mü olacak, yoksa mevcut konumunu sürdürmesi mi tercih edilecek? Buna Cumhurbaşkanı Erdoğan karar verecek.

Ha bu arada, kabine değişikliği için “Ya ekim ayında olur ya da ocak ayına kalır” deniliyor. Ekim ayında olacağına dair belirtiler sezilmiyor ama “Neden ocak ayı?” derseniz, aralık ayında bakanlar Meclis’te bütçelerini savunacaklar ya, ocak takvimi oradan çıkıyor. Yoksa Erdoğan’dan gelen bir işaret yok.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İstanbul seçim sonuçlarında son dakika Sağlık Bakanlığı'nda istifa... AKP’nin kalesinde CHP önde Eski bakan Nihat Ergün AKP’den istifa etti!