Ana Sayfa
06 Aralık 2018 ( 8727 izlenme )
Reklamlar

SON DAKİKA: Bakan’dan asgari ücret açıklaması!


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk “Son derece demokratik ve şeffaf ortamda yürütülen komisyon toplantılarıyla işçi ve işverenlerimizin haklarını koruyarak, ülkemizin kalkınmasına katkı sunacak bir sonuca ulaşacağımıza inanıyorum” dedi.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında gerçekleştirilen ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapacak.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Trabzonspor'un Ünal Karaman'la yollarını ayırmasının nedeni Berat Albayrak mı? AKP'den çok sıcak açıklama: "Milletimizin takdiri her şeyin üzerindedir" Cem Uzan'dan Babacan ve Şener'e suçlama Öğretim görevlisi virüse yakalandığını açıkladı