Ana Sayfa
06 Eylül 2021 ( 780 izlenme )
Reklamlar

Abdulkadir Selvi'den bomba kulis

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Türkiye’nin sığınmacılar konusundaki politikasının değişeceğini, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Taliban’ın kabul etmesi durumunda bütün Afgan sığınmacıların ülkelerine geri gönderileceğini" söylediğini yazdı.

Abdulkadir Selvi’nin bugünkü köşesinden ‘Dikkat Mülteci Politikası Değişiyor’ başlıklı bölüm şöyle:

"Perşembe günü yapılan AK Parti MYK’da ekonomi ve göç konusunda bir sunum yapılıyor. Ama ondan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa bir açılış konuşması yapıyor. Erdoğan, muhalefetin, ‘Afganistan’dan 1.5 milyon göçmen geldiği’ iddiasının doğru olmadığını söylüyor. 'Türkiye’de şu anda 300 bin civarında Afganistanlı olduğunu biliyoruz' diyor.

Erdoğan daha önce de bu bilgileri kamuoyuyla paylaşmıştı. Bir sır değil. Ama asıl göç konulu sunumdan sonra MYK’da yapılan tartışmalar çok önemli. MYK’da mülteci sorunu üzerinden Afganistan’daki yeni yönetim konusu gündeme geliyor. Sadece Afgan mültecilerin geri gönderilebilmesi için dahi, Afganistan’da kurulacak olan hükümetle temas kurulması gerektiğinin altı çiziliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Yeni yönetim kabul ettiği takdirde Afganların tamamının gönderilmesi'nden söz ediyor.

Bu yeni ve önemli bir yaklaşım.

Ben bunun sadece Afganlarla ilgili olduğunu düşünmüyorum. Suriyeli mülteciler konusunda da yeni bir yaklaşım söz konusu. Ankara’da kayıtlı olmayan Suriyelerin gönderilmesi kararı yeni politikanın ilk adımını oluşturuyor.”

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Kurban Bayramı hakkında tedbirler Resmi Gazete'de yayımlandı Ekranda görülmemiş olay: Uğur Dündar'ın yayın yasağını böyle protesto ettiler Günlerdir suskun olan Sedat Peker’in asıl konuşacağı tarih açıklandı Fahrettin Koca açıkladı: İşte vaka oranı en çok artan ve azalan iller