Auto-Created-3
08 Mart 2022 ( 2252 izlenme )
Reklamlar

Altaylı, hem iktidara hem AKP'li Emine Şenlikoğlu'na sert çıktı

İktidara yakınlığıyla bilinen yazar Emine Şenlikoğlu'nun "Atatürk ve İnönü’nün Milli Eğitimimizi ABD’ye teslim ettiği anlaşma 2023’te doluyor. 2023’te iktidara ateist, deist getirelim diye yoğun bir çalışma var" şeklindeki ifadesine bir tepki de gazeteci Fatih Altaylı'dan geldi. 

'Hadi ordan yalancı  ' başlıklı yazısında "Türlü türlü yalanın yanı sıra bir de, siyasal İslamcı yalancılığı diye bir şey var anladığım kadarı ile" diyen Altaylı, şöyle devam etti:

"Tam bir at yalanı sevsinler inananı durumu. Buna yanıt vermek benden çok AK Partili Milli Eğitim Bakanlarına, Hüseyin Çelik’e, Nabi Avcı Hoca’ya, dürüstlüğüne asla dil uzatamayacağım Ömer Dinçer’e düşer ama ben yine de bu 'mega yalanı' söyleyenin yüzüne çarpmak istiyorum.

'TÜRK MİLLİ EĞİTİMİNİ İNGİLİZ VE AMERİKALI MİSYONERLERE EMANET EDEN OSMANLI DEVLETİ'DİR'

Türk Milli Eğitimini İngilizlere ve Amerikalı misyonerlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü değil, tam aksine Osmanlı Devleti’dir. Abdülaziz döneminde kurulan Mektebi Sultani ve birkaç modern eğitim kurumu dışında, İmparatorluğun son 50 yılında özellikle de Anadolu’da 400’den fazla Avrupa ve ABD kökenli misyoner okulu açılmıştı.

Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Güney Anadolu’da açılan bu okullar neredeyse Sevr’in öncüsü gibi hareket etmiş, etnik farklılıkların öne çıktığı bölgelerde pıtrak gibi çoğalmıştı.

'LOZAN'IN ARDINDAN 170 MİLYONER OKULU BİZZAT ATATÜRK'ÜN EMRİYLE KAPATILDI'

Emine Şenlikoğlu’nun yalan iddialarının aksine Cumhuriyet döneminde, yani Atatürk ve İnönü dönemlerinde eğitim Türkleştirilmişti. Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte bu okulların bazıları kendi kendine kapanırken, Lozan’ın ardından 170 misyoner okulu bizzat Atatürk’ün emri ile kapatılmıştı.

Öyle ki, bu okulların kapatılması büyük rahatsızlık yaratmış, Lozan’a ABD adına gözlemci olarak da katılmış olan Joseph C. Grew, 1927 yılında ABD Büyükelçisi olarak atandığı İstanbul’da ilk icraat olarak bu okulların yeniden açılması için talepte bulundu ve kendinden önceki Amerikan Büyükelçisinin 1925’te bu okulların açılması için yaptığı başvuruya cevap verilmemesini eleştiren bir de nota verdi.

'DEVLET ADINA BİR FERDİ VAHİT BİLE ÇIKIP 'HADİ ORDAN YALANCI' DEMİYOR'

Tabii kendisinin bu talebini pek takan da olmadı. Ortada belgeli, bilgili böyle bir tarihi gerçek dururken, kendini İslamcı mütefekkir olarak tanımlayan bir kadın, hiçbir utanma belirtisi göstermeden böyle bir yalanı alenen söylüyor. Ve devlet adına bir ferdi vahit bile çıkıp 'Hadi ordan yalancı' demiyor. Herhalde işlerine geliyor."

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ahmet Hakan'dan Yıldırım'a: Çalma işlemi gerçekleşirken YSK ne yapıyordu? Yılmaz Özdil, Atatürk'ü yazdı: Yürek; sadece organ değil, bunu anlatın evlatlarınıza Yargıtay'dan milyonlarca emekliyi ilgilendiren karar! Haydar Baş'ın damadı da vefat etti