Ana Sayfa
26 Ekim 2018 ( 454 izlenme )
Reklamlar

Bebeklerde Sarılık Neden Olur

Bebeklerde Sarılık Neden Olur, Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Geçer?

Bebeklerde sarılık, kandaki bilirubin denen maddenin belli bir düzeyin üstüne çıkması ile ortaya çıkan bir durumdur. Normal bir durum olabileceği gibi, önemli bir hastalığın belirtisi olarak da görülebilir.

Yenidoğan döneminde kan hücrelerinin ömrü daha kısadır, bu hücrelerin ölümüyle bilirubin açığa çıkar ve yenidoğan bebeklerde henüz organ sistemleri tam olarak olgunlaşmadığı için bu açığa çıkan bilirubin yeterince temizlenemez ve sarılık oluşur. Sarılıktaki esas tehlike bilirubinin beyne geçip kernikterus denen beyin hücrelerine zarar verdiği durumdur. Bilirubin beyne genellikle geri dönüşümsüz olarak hasar verir. Bilirubinin beyinde verdiği hasar sonucu hastada motor ve mental gerilik yani sakatlık ve zeka geriliği oluşabilir. Bu nedenle bebeklerde sarılık çok önemlidir, asla ihmal edilmemelidir.

Sarılık önce gözlerde başlar. Bilirubin seviyesi 5mg/dl'nin üzerine çıktığında bebeğin cildinde ve gözlerinin beyaz kısmında sararma görülür. Bilirubin seviyesi arttıkça bebeğin cildindeki sararma da gittikçe boyundan aşağıya bacaklara doğru iner. Hastalığın ilerlemesi bebeğin cildinin sarılığından takip edilebilir. Bebeğin gününe ve doğum şartları gibi birçok duruma göre bilirubinin normal düzeyi değişir, bu nedenle bilirubinin normal düzeyinin belirlenmesi için doktor tarafından bebeğin kaç günlük olduğuna, kan grubuna ve doğum şartlarına bakılması gerekmektedir.

Yaşamın ilk haftasında görülen sarılığa 'fizyolojik sarılık' denilir, halk arasında anne sütü sarılığı da denilir. Bu sarılık tipi genellikle kendiliğinden geçer, tedavisinde de yapılması gereken annenin bebeği daha emzirmesini sağlamaktır, bilirubin düzeyi tehlikeli sınırlara erişilmeden genellikle kendiliğinden atlatılır. Ancak bazen bebeğin susuz kaldığı, yeterince beslenemediği durumlarda bilirubin seviyesi daha da artabilir. Bu nedenle aileler bebeğin sarılığını yakından takip etmelidir, sarılığın arttığını fark ettiklerinde hemen bir uzmana başvurmalıdır.

Ancak sarılık yenidoğan bebeğin doğumundan itibaren ilk 24 saatte görülürse, ya da zamanında doğan bir bebekte 14 günden, preterm doğan bir bebekte ise 21 günden daha uzun sürüyorsa, bu anormal bir durumdur ve araştırılması gerekir. Kan uyuşmazlığı, hipotroidi ve bazı genetik hastalıklarda da sarılık görülebilir, bu nedenle sarılık her zaman normal bir durum olarak değerlendirilmemeli, bir uzman desteğine başvurulmalıdır.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Koronavirüse yakalanan Ali Sunal hastaneye kaldırıldı Yargıtay'dan 'emekli ikramiyesi' kararı İşte Kazdağları'ndaki altın şirketine dair bilinmeyenler Artık onlar da bayram ikramiyesi alacak.