Ana Sayfa
05 Haziran 2020 ( 8725 izlenme )
Reklamlar

Bekir Ağırdır'dan çarpıcı analiz

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Karar TV'de katıldığı canlı yayında , AKP tabanında gerçekleşen çözülmeyi ve yeni kurulan siyasi partilerin performanslarını değerlendirdi.

30 yaş altı 19 milyon genç seçmenden yarısından fazlasının mevcut siyasi partilerden umudu kestiğini, ülkenin sorunlarını kimin çözeceği noktasında umutsuz olduğunu anlatan Ağırdır şöyle konuştu;

“Üstelik daha alarm verici olan ise ülkenin geleceğinden de giderek umudu kesiyorlar. Yüzde 70’lik bir memnuniyetsizlik düzeyi var. 1520 yaş arasındaki seçmenler ise tüm siyasi partileri reddediyor. Bunlar metropolde çoğulcu bir hayatın içinde doğan bir kesim bu. Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın bu kitleyi yakalama potansiyeli var. İYİ Parti iyi bir örnek. Metropollü olan ama ülkem bayrağım diyen, bunun yanında farklı kesimlerle iç içe yaşayanlar İYİ Parti’de, geleneksel, çeşitliliğin daha dar olduğu yerlerde yaşayan seçmenler ise MHP’de kaldı. Bu nedenle İYİ Parti’yi engelleyemediler. Başarı teşkilatlanma, önemli isimlerin yönetiminde olması ya da Meral Akşener etkisiyle anlatılamaz. Yeni partiler için fırsat alanı var. Kendini boşlukta hisseden bir kesim var. Bunların oranı Şubat ayındaki ölçümde yüzde 36 idi, birinci parti konumundalar”

"ÖLÜ DOĞDULAR" YORUMUNA KATILMIYORUM
Ağrıdır Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni partiler için “ölü doğdular” yorumuna katılmadığını belirterek seçmenin tercihlerinin yatırım yapmak gibi kâr zarar hesabına göre değişmediğini söyledi. Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın Erdoğan’a ciddi birer rakip olacağını söyleyen Ağırdır “Ne kadar sert davranacağını gösterdiği halde iki partide vazgeçmedi. Davutoğlu için devleti dolandırmaya kalktı dedi. Bundan daha ağırı olamaz. Kurdukları dile de bakılırsa sağlam ve eleştiriler hatta Tayyip Bey’in beklediğinden de öte mindere davet etmeye çalışan, meydan okuyan bir tarz var. AK Parti’nin bunun karşısında bocaladığını düşünüyorum. Gelecek partisi iki oy alırsa AK Parti seçmeninden alacak. Deva Partisi ise iki oydan birini AK Parti’den diğerini de öbür partilerin tabanından alacak. Ama her bir puan AK Parti’nin iktidar gücünü etkileyecek. Bu da gerilimi tırmandıracak. Çok iyi maç oldu ama golsüz bitti diyeceğimiz bir tablo oluşacak. Kimsenin ringlerden kaçacağı yok” diye konuştu. 

Ağırdır, AK Parti'nin oylarının Şubat ayında yapılan ankete göre yüzde 27'ye gerilediğini, ancak Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve İYİ Parti ile SP’nin sağ bir ittifak kurmasının "Erdoğan karşıtlığında birleştiler" imajı oluşmasa bile kutuplaştırıcı dili kullanan iktidar bloğuna yarayacağını söyledi. 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Alman gazetesinden al haberi: Yakında daha pek çok sürpriz mümkün Yeni Şafak'a 'Sizi ziyaret edeceğim' diyen Sedat Peker'den tek tweetlik açıklama Brüksel'de Türkiye için kritik toplantı! Eski Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, AKP'de Pelikan yapılanmasının etkisine ilişkin bilgiler verdi