Auto-Created-3
10 Nisan 2020 ( 8974 izlenme )
Reklamlar

'Bilim Kurulu Tam Karantina İstedi Ama Erdoğan...'

Yeni tip Koronavirüs (Covid19) nedeniyle Bilim Kurulu’nun tam karantina isteğini, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın reddettiğini söyleyen İyi Parti Genel Başkanı Akşener, “Bilim insanlarına buradan çağrım var. Ne önerdiklerini milletle, vatandaşla bizlerle paylaşmak mecburiyetindeler. Eğer dedikleri olmuyorsa da istifa etmek zorundalar. Onlar siyasi bir makam değil, onlar bilim insanı” dedi.Gazeteci Cüneyt Özdemir'e özel açıklamalarda bulunan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Koronavirüs salgını hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.  

“EĞER DEDİKLERİ OLMUYORSA İSTİFA ETMEK ZORUNDALAR” 

“Bilim Kurulu’nun önerileri Erdoğan’a bağlı” diyen Akşener, “Tam karantina istediklerini bizler biliyoruz. Bunun yerine getirilmesi gerekirdi. Ama Erdoğan bunu reddetti. Bilim insanlarına buradan çağrım var. Ne önerdiklerini milletle, vatandaşla bizlerle paylaşmak mecburiyetindeler. Eğer dedikleri olmuyorsa da istifa etmek zorundalar. Onlar siyasi bir makam değil, onlar bilim insanı. Çoğu da ona buna mecburiyeti olan insanlar değil. Bu kişiler eğer dedikleri olmuyorsa bunun da gereğini yapmaları lazım. Çünkü Türk bilim dünyası bunun vebalini taşıyamaz” dedi. 

“SİZİN DEDİKLERİNİZİ YAPMAYACAĞIM KARDEŞİM DİYOR”

 Bu dönemin sırt sırta verilmesi gereken bir dönem olduğunu belirten Akşener, “Biz Sayın Erdoğan’ın düşmanı değiliz. Dolayısıyla yapılabilecek konularda biz de bildiklerimizi paylaşmayı sürdürüyoruz. Ama kırmızı kuvvetler mavi kuvvetler dili devam ediyor. Acemi oldukları ortaya çıktı. ‘Sizin dediğinizi yapmayacağım kardeşim’ diyor. Ama muhalefet partisinin de akıllı önerileri var. “Tekalifi Milliye ile IBAN vererek virüs için para toplama arasında müthiş fark var” Ayrıca Tekalifi Milliye Emirleri ile de Türkiye’nin bugün IBAN numarası vererek virüs için yardım toplaması arasında müthiş fark var. O gün Balkan ve Birinci Dünya Savaşı bitmiş, Anadolu’nun büyük bir kısmı şehit ya da gazi olmuş ve üretimin durduğu bir dönemdi.” 

"ÖNCE ZİHİNLERDEKİ VİRÜSÜ TEMİZLEMEK LAZIM"

 Öte yandan Gazeteci Yılmaz Özdil de, yaşananlara tepkilerini dile getirmeye devam ediyor. Yedi yıl önceydi. Kumpas sürecinin en vahşi günleriydi. Kendi ülkesinde, kendi devleti, kendi hükümeti tarafından esir alınan yurtsever  subaylarımızın sesi olmaya gayret ediyordum. Sayın iktidarımız ve sayın medyamız tarafından “vatan haini” ilan edilmişlerdi,  sayın ahalimiz sanki hapse tıkılan düşman ordusuymuş gibi pek keyifliydi, gümbür  gümbür ihaneti idrak edemiyorlardı. 

Maltepe'deki arkadaşlarım başta olmak üzere, Silivri, Hasdal, Hadımköy, Mamak,  Sincan, Şirinyer, memleketin Atatürkçü kahramanları, askeri cezaevlerinde ölüme  terkedilmişti. Yanlarında çekirdek ailelerinden başka kimse kalmamıştı, çoğunun akrabaları bile  defterden silmişti, dost bildikleri ortadan kaybolmuştu. Türkiye insani sınav veriyor, ve maalesef, sınıfta kalıyordu. 

★ Yine böyle berbat bir gündü. İzmir'e gittim. Şirinyer askeri cezaevine. Casuslarımızı ziyaret ettim! 

★ 300'den fazla onur duymamız gereken vatan evladını, gizli askeri bilgileri  sızdıran “casus” diye hapse tıkmışlardı. 

★ Cezaevine geldim, henüz girmeden, bismillah daha kapıda, bir albay ve bir  binbaşı tarafından önüm kesildi, suratlarındaki nefretten aslında kim oldukları  belliydi, “neden bu işlerle bu kadar yakından ilgilendiğimi, neden bu işleri  kurcaladığımı” sordular. “Casusları koruma derneği başkanıyım” dedim. Albay beni açıkça tehdit etti. Ama, askeri savcılıktan iznim olduğu için girişimi engelleyemedi. Yürüdüm… Demir parmaklıklar arkasından kapalı görüş başladı. Hepsine birden vakit yetmeyeceği için, temsilciler seçmişlerdi. 

★ Madalyalı astsubay vardı. F16 pilotu vardı. Denizaltı komutanı vardı. Milli gemi projesinin komuta kademesi komple oradaydı. Ve… Profesör albay vardı.

 ★ Profesör Tayfun Uzbay. 

★ İstanbul Üniversitesi eczacılık fakültesinden eczacı teğmen olarak mezun olmuş,  doktora eğitimini Hacettepe Üniversitesi'nde tamamlamış, GATA'da profesör  olmuştu. GATA Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı'ydı. Tübitak Tıp Kurulu, Sağlık Bakanlığı Bilim Komisyonu, Eczacılık Akademisi Bilim  Kurulu üyesiydi. Roche Araştırma Ödülü vardı, Eczacılık Akademisi Ödülü vardı, Popüler Bilim  Ödülü vardı. Yedi kitabı vardı. ABD'de Teksas Üniversitesi'nde, İtalya'da Cagliari Üniversitesi'nde öğretim  üyeliği yapmıştı. Şizofreni tedavisinde dünyada çığır açmış, geliştirdiği ilaca patent almıştı. 

İlacının servetle ölçülen formülü “milli” kalsın diye, “milli ilaç” olsun diye,  yabancı şirketlerin astronomik tekliflerini reddetmişti. Parayı Türkiye Cumhuriyeti kazansın diye, Tübitak'la sözleşme imzalamıştı. O ağustos ayında general olmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

 ★ Casus oluvermişti! ★ “Milli ilacı” bulduğu andan itibaren, başı dertten kurtulmuyordu. Ergenekon'a Balyoz'a sokuşturmaya çalışmışlardı. En son casusluk paketine dahil etmişler, içeri tıkmışlardı. 

★ Patent kendisine aitti, silahlı kuvvetlerden istifa ederek ABD'ye yerleşseydi,  hem dolar multimilyoneri olurdu, hem de böylesine bir iftirayla hapse mapse  girmezdi… Ama “milli ilaç olsun, Türkiye'nin malı olsun” diye ısrar ettiği için,  casus ilan edilmişti. Üstelik… İçeri tıkılır tıkılmaz, Tübitak'ın milli ilaç projesi durdurulmuştu. 

★ Kelimeler benim mesleğim ama… Profesör Tayfun Uzbay'la demir parmaklıkların  arkasından konuşurken, bu ülkenin yurttaşı olarak ne kadar üzüldüğümü, ne kadar  utandığımı kelimelerle tarif edemem.

 ★ Neticede, dakikalar akıp gitti, süre bitti. Özgür günlerde görüşmek dileğiyle, hepsiyle vedalaştık. 

★ En kıdemlileri olarak, uğurlama görevini Profesör Tayfun Uzbay üstlenmişti. Hapisteki tüm silah arkadaşları adına, bana bir hediye verdi. Bir kitap. İsmi, İnsanın Anlam Arayışı'ydı. Yazarı, Viktor Frankl. 

★ Profesör Tayfun Uzbay, şu anda kütüphanemin en değerli parçalarından biri olan  bu kitabın kapağının içine, şunları yazmıştı… 

★ “Bu kitap, Nazi toplama kamplarının en acımasızı Auschwitz'ten hayatta kalmayı  başararak kurtulan ve daha sonra yaşadığı tutukluluk sürecini bilimsel  yaklaşımlarla ve herkesin anlayacağı dille kaleme alan, Avusturyalı Profesör  Viktor Frankl'ın eseridir.

 Yaşadığı haksız zulme, insani direniş sergilemekle kalmamış, kaleme aldığı  bilimsel makale ve kitaplarla Nazilerin toplum vicdanında insanlık suçlusu  olarak yargılanmalarına katkı sağlamıştır. Tarih, bu tür suçları işleyenlerin, er geç adalete muhtaç olduklarının sayısız  örnekleriyle doludur. Ülkesine, milletine, devletine sadakatle hizmet etmiş olan bizlerin, alnı ak,  vicdanı rahattır.

 Viktor Frankl'ın tanımladığı hayatın anlamı, bizler için vatan, millet, bayrak  ve insan sevgisiyle ülkemize sadakatle hizmettir. Sizden ricamız… Bu kitabı, dikkatle okumanız ve yaşanan sürece bir de Profesör  Frankl'ın penceresinden bakmanızdır. Saygılarımızla, 22.01.2013, İzmir.” 

★ Evet… Kelimesi kelimesine bunları yazmıştı.

 ★ Kelimesi kelimesine hepsi gerçekleşti.

 ★ Kumpas davaları çöktü, yurtsever subaylarımız, Nazi kamplarına tıkılır gibi  tıkıldıkları askeri cezaevlerinden çıktı. 

Kahramanlarımıza bu zulmü yapanlar, tıpkı Naziler gibi, toplum vicdanında  insanlık suçlusu olarak yargılandılar. Kendi hükümeti ve kendi medyası tarafından “vatan haini, darbeci, casus” diye  suçlanan, asrın iftirasına uğrayan kahramanlarımız, alınları ak, vicdanları  rahat şekilde özgürlüklerine kavuştu. 


★ Her şey.. Tıpkı Profesör Tayfun Uzbay'ın demir parmaklıklar arkasında, o kitabın  kapağının içine yazdığı gibi oldu. 

★ Yıllar akıp gitti. Aradan yedi yıl geçti. 

★ Ve şimdi, hemen her akşam bir televizyon kanalında, Profesör Tayfun Uzbay'ı  seyrediyorum… Türkiye'nin en önemli farmakoloji otoritelerinden biri olduğu için, her akşam  bir başka kanal, konuk olarak davet ediyor, koronavirüs ilaçları, koronavirüs  tedavisiyle alakalı görüşlerini soruyor. 

★ Kendi canının derdine düşen sayın ahalimiz… Canını kurtarsın diye, Profesör  Tayfun Uzbay'ın ağzının içine bakıyor. 

★ İnsan, vatan, millet, bayrak sevgisiyle görev yapmalarına rağmen “vatan haini”  iftirasına uğrayan tüm kahramanlarımız adına, itibarlarının bir kez daha iade  edilmesi adına…Yürekten mutluyum. 

★ Ama doğrusu, şunu da düşünmeden edemiyorum. 

★ Devlete kendi eliyle virüs bulaştıran şuursuz zihniyet… Millete bulaşmış virüsle, şuurlu mücadele yürütebilir mi?

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Dünya Sağlık Örgütü'nden tedirginlik yaratacak aşı açıklaması JP Morgan, doların yükselişe geçeceği tarihi açıkladı: Zirveye ulaşacak! Tayyip Erdoğan Bakın Neyi Açıklayacak? Erdoğan'dan Melih Gökçek'e yeni görev!