Ana Sayfa
19 Haziran 2019 ( 3877 izlenme )
Reklamlar

Can Ataklı’dan Erdoğan’a tepki

Korkusuz yazarı Can Ataklı, Erdoğan’ın Ekrem İmamoğlu’na yönelik  ‘özür dilemedikçe böyle bir makama gelemez’ tehditlerine tepki gösterdi. Ataklı; ‘Kimse kusura bakmasın, ister cumhurbaşkanı olsun ister başka bir şey kimsenin böyle konuşmaya hakkı yoktur ve olamaz.’ dedi…

İşte Ataklı’nın yazısının o bölümü:

'Böyle bir konuşma olamaz’

“Kimse kusura bakmasın, ister cumhurbaşkanı olsun ister başka bir şey kimsenin böyle konuşmaya hakkı yoktur ve olamaz. Hele demokratik bir ülkede bu tür konuşmaları yapmak asla mümkün olamaz.Bizim gibi demokrasiyi hukuku askıya almış ülkelerde bile böyle bir konuşma olmaz. Sözünü ettiğim konuşmayı Erdoğan pazartesi günü ilk kez duyduğum “Cihannüma ve Kadim Dostlar Buluşması” adlı bir toplantıda yaptı.

Hedefinde muhalefetin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu vardı.

Aynen şunu söyledi; “Herkesi kucaklamak için geliyorum diyen kişi, Ordu’da bu devletin, bu milletin valisine ‘it’ diyor. Bu nasıl kucaklama? Sen her şeyden önce bu devletin valisine tahammül edemiyorsun ve ona kalkıp bu ifadeyi kullanıyorsun. Sen, İstanbul gibi bir şehre belediye başkanı olmak için yola çıkıyorsun. Şimdi ben buradan başta İstanbullu kardeşlerim olmak üzere tüm milletime sesleniyorum; Böyle bir kişi, benim milletimden, başta Ordu valimiz olmak üzere, özür dilemedikçe bir defa böyle bir adaylığa bırakın layık olmak, böyle bir makama gelemez.”

Kim ne derse desin, cumhurbaşkanlığı makamını işgal eden birinin böyle konuşmasından çıkacak tek anlam vardır; “Bu kişi seçilse bile fark etmez, başkan olmasına izin vermeyeceğiz.”

Denilebilir ki “Nereden çıkarıyorsun bunu, o sözler mecazi anlamda, yani ‘böyle davranan biri o makamlarda oturmamalı’ demektir.” Hiç de öyle değil. Şunun şurasında seçime bir hafta bile yok.

Çok güçlü olduğunu, ülkeyi tek başına yönettiğini her fırsatta dile getiren bir cumhurbaşkanının imalı konuşacağına, “o göreve oturamaz” sözünü mecazi olarak kullanacağına inanmak ancak safdillik olur. Bu konuşma bir çaresizliğin ve öfkenin sonucu bana göre.

Erdoğan geleceği görüyor. Seçimin kaybedildiğini anlıyor. Son konuşması devletin ilgili birimlerine talimattan başka bir şey değildir. “Ola ki seçim kaybedildi, gereğini yapacaksınız” demektir.

Hemen Erdoğan’dan önce aynı yerde konuşan Numan Kurtulmuş’un sözlerine de bakın.
O da aynen şunu söyledi; “İstanbul’u ne dediğini bilmeyen, ne yaptığını bilmeyen, ayak üstünde 50 tane yalanı sahaya pazarlayıp süren birilerine de teslim edemeyiz.”

İyi de korkunun ecele faydası olmadığı bir tehditin de bu kez pek para etmeyeceğini görmek gerek.”

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Oyların tamamı yeniden sayılabilir mi Ahmet Hakan: Sen insan değilsin! 4 yıl önce kaçırılan asker, ailesine mektup gönderdi Ünlü anketçi Adil Gür'den ilginç iddia