Ana Sayfa
25 Ocak 2022 ( 19 izlenme )
Reklamlar

Davutoğlu'ndan bu fotoğraf ile ilgili açıklamalar

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'yla sürpriz akşam yemeğinde neler konuştuğunu anlattı.

Davutoğlu kritik görüşmeyle ilgili Habertürk'ten Kübra Par'ın sorularını yanıtladı.

Bir hafta içerisinde, hem sayın Akşener'le hem sayın Kılıçdaroğlu'yla iki kez görüştünüz. Şimdi üçlü bir zirve oldu, yeni bir ittifak mı şekilleniyor? Ne konuştunuz?

Aslında yılbaşı tebrikleşmeleri esnasında, gündemin bu kadar hızlı akması sebebiyle kendilerine “Daha kapsamlı görüşmelere ihtiyacımız var” demiştim. Önce ayrı ayrı görüştük. Sonrasında da önce Meral Hanım'la, ardından da Kemal Bey'le görüştüm. Daha sonra birlikte görüştük. Cuma günü de Gültekin Uysal'la görüştük. Kemal Bey'le görüştükten sonra bir kez daha Meral Hanım'la görüştüm. Salı günü de (bugün) Ali Babacan'la görüşeceğim. Temel Bey covid olduğu için ayağa kalkar kalkmaz onunla da görüşeceğim. Mesele şu: Bir sabah kalktığınızda Türkiye'de erken seçim kararı alınabilir. Öyle bir erken seçim kararına uyanıp, o gün bazı şeyleri konuşmaya başlayıp, bir seçim telaşıyla, yapılandırılmamış, detayları konuşulmamış bir sürece girmektense; muhalefetin şimdiden eksiğiyle gediğiyle, doğrusuyla yanlışıyla, elindeki bütün potansiyeli değerlendirebileceği bir çalışma başlatmak lazım. Sadece iktidara muhalefet etmek değil, kurucu bir irade sergilemek lazım. Millet İttifakı 2018, 2019 seçimlerinde çok başarılı sınavlar verdi ve ülke gündemine derin etkiler yaptı, ona şüphe yok. Ancak yeni bir döneme giriyoruz ve eğer bu yeni dönemin ağır sorumluluklarını hep birlikte göğüslemek gerekiyorsa, bu ittifak yapısının salt bir seçim ittifakı halinde olmayıp, seçim öncesinde hazırlıkların yapıldığı, seçimde işlediği, seçim sonrasında da yeni bir Türkiye inşa edebilecek bir altyapıya kavuşturulduğu bir yapıya dönüşmesi lazım. Sadece sayı olarak değil niteliksel olarak da ittifakın yeni bir yapıya kavuşturulması gerekiyor.

“Yeni bir yapıya kavuşturulması lazım” derken kastınız, siyasi kimliği bakımından da yenilenecek bir ittifak mı? İsminin değişeceği bir ittifak mı?

Üçlü masada, isim konusu da dahil her şeyi konuştuk.

Sayın Akşener ve Sayın Kılıçdaroğlu nasıl yaklaştı?

Gayet olumlu. Öncelikle birbirimize güvenmek önemli; beraber bir yol yürünecekse, onun karşılıklı güven ilişkisi içinde ve ciddi, iddialı bir şekilde yürünmesi lazım. Bazı şeylerin tesadüflere, ani kararlara bırakılmaması lazım. Türkiye'de Tanzimat'tan bu yana hâkim olan ana damarları temsil ediyoruz. Modernleşmeyi Batılılaşma olarak gören ve yukarıdan aşağıya bir modernleşme stratejisi takip eden ve sonra sol düşünceyle birleşen bir akım var. Bir taraftan, modernleşmeyi Batılılaşma olarak değil, bir tarihi akış olarak görüp muhafazakâr değerlerle de modernleşilebileceğini ve bunun sentezinin yapılabileceğini ifade eden, çok geniş bir kitleyi dönüştürerek yol alan bir muhafazakâr çizgi var. Bu çizgide Menderes, Demirel, Özal, Erbakan ve nihayet Erdoğan çevreden merkeze gelen geniş kitlelerin sözcüsü oldular. Bir de ulusdevlet kimliğinin etrafında modern bir milliyetçilik akımı var. Tabii bunlarla değişik yerlerde kesişen, çok ana damar gibi seyretmemiş ama muhafazakârlıkla da, solla da değişik ölçülerde birleşmiş bir liberal çizgi de var. Şimdi bunların hepsi bu ittifak masanın etrafında birleşecek. Biz o kitleleri temsil ediyorsak, bu seçimde hiçbir kitlenin yenilgi psikolojisine girmemesi lazım.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Erdoğan son kozunu oynadı, kulisler ayaklandı: 'Erken seçim kararı geliyor!' Yılmaz Özdil 'İsmimi saklı tutun' denilerek gönderilen mesajları yazdı Emin Çölaşan: Korona salgını aslında CHP'yi korumuş oldu! Tazminatsız kovulabilirsiniz