Ana Sayfa
25 Ocak 2022 ( 28 izlenme )
Reklamlar

Doğal gaza neden fahiş zam yapıldığı ortaya çıktı

Doğru Parti Ekonomiden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Meriç Köyatası ile Enerji ve Madenlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Cezmi Orkun, bu kara kışta yaşanan doğal gaz ve elektrik kesintisindeki skandalı açıkladı. Doğru Parti kurmayları, "İran, günlük ihtiyacımızın sadece yüzde 10’u kadar doğal gazı kesti. Depo kapasitemiz, kesilen gazın 7 mislini basacak büyüklükte. Ama depolar boş ve doğal gaz veremiyoruz." dedi.

Meriç Köyatası açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"İran’ın vermediği doğal gaz günlük 28 milyon metreküp. Oysa Türkiye’nin en zor şartlarda günlük ihtiyacı 280 milyon metreküp.  Yani sadece günlük ihtiyacımızın yüzde 10’u kadar… Türkiye’nin mevcut doğal gaz depolarından günlük dağıtacağı kapasite 210 milyon metreküp.  Sırf Tuz Gölü deposu İran’ın kestiği gazın, 35 gün boyunca karşılayacak kapasiteye sahip. Ama depolar boş. Depolarda yeterince doğal gaz yok. Yeterince doğal gaz olmayınca, mevcut gazı sisteme pompalayacak basıncı ( 72 bar) sağlayamıyorlar. Örneğin dün itibarı ile (24 Ocak 2022) Türkiye’ye 240 milyon metreküp doğal gaz geldi. İhtiyacımız 272 milyon metreküp idi. Depolarda yeterli doğal gaz olmadığı için aradaki 32 bin metreküplük doğal gazı, sisteme veremediler.

Depolarda doğal gaz belli bir seviyenin altına inerse, depoda biraz gaz olsa da yeterli basınç sağlanamıyor ve gaz dağıtımı yapılamıyor. İşlerin bu noktaya gelmesinin üç nedeni olabilir. Biri plansızlık ve beceriksizlik, diğeri sağa sola dağıtmaktan doğal gaza para kalmadı, depolar yeteri kadar doldurulamadı. Üçüncü ihtimal de her ikisi birden…"

"ASIL SORUN AKP İKTİDARIDIR"

Köyatası'nın ardından söz alan Cezmi Orkun ise, şöyle konuştu:

Ülkemiz Elektrik üretiminin yüzde 60’ı ithal doğal gaz ve kömürden elde edildiği bilinmesine rağmen AKP iktidarının akıl, bilim ve öngörüden  uzak uygulamaları sonucu hayati önem taşıyan sanayi tesislerimiz kapandı. Gerekçe olarak da İran’dan gelen doğal gazın durması gösteriliyor. Yine vatandaşa yalan söylüyorlar, gerçekleri açıklamıyorlar. Oysa olayın perde arkası tam manasıyla bir skandaldır. Bakın izah edeyim,

Türkiye’nin günlük maksimum doğal gaz talebi maksimum 290 milyon m3tür. İran’dan gelen günlük gaz miktarı toplamda 28 milyon m3 tür. AKP iktidar yönetimi geçmişte yaptıkları konuşmalarda özetle, depolama tesisleri dahil aldıkları tedbirlerle problem yaşanmayacağını beyan etmişlerdir. Pratikte DOĞRU! Ancak uygulamada yanlış. Çünkü;

Bahsedilen depolardan, Silivri doğal gaz deposu 3.14 milyar m3, Tuz gölü doğal gaz deposu 5 milyar m3 olarak planlanmış depo hacmi 1 milyar m3 olan 1.etap dışında kalan kısım henüz tamamlanmamıştır. 
Kamuya bağlı 3 adet depo; 
    Silivri yeraltı deposu günlük 30 milyon m3
    Tuzgölü yeraltı deposu günlük 30 milyon m3 
    BOTAŞ Marmara Ereğlisi LNG tesisi günlük 30 milyon m3 
Özel sektörlere bağlı 3 adet depo;
    Aliağa Çolakoğlu LNG tesisi günlük 30 milyon m3  
    Aliağa KOLİN/KALYON LNG tesisi günlük 30 milyon m3 
    DÖRTYOL LNG tesisi günlük 30 milyon m3 

DEPOLAR BOŞ!

Olmak üzere toplamda 6 adet mevcut yedek doğal gaz depoları ve boru hatlarında bulunan toplam 600 milyon m3 doğal gaz basınç arttırılmak suretiyle günlük 30 milyon m3  temin edilebilir durumdadır.

Tüm bu depolar aktif ise günlük 210 milyon m3 doğal gaz var demektir. Rusya’dan gelen toplamda günlük 79 milyon m3 (Türk akım:32, mavi akım:47) ve Azerbaycan Tanap boru hattından 19 milyon m3 gelmesi gerekirken 7 milyon m3 gazlarıyla birlikte Türkiye’nin günlük ihtiyacının fazlası elde edilir durumdadır. 

AKP iklidarının İran’dan gelmesi gereken 28 milyon m3 gazın eksikliğini gerekçe gösterip kısıtlamalara gitmesi tam bir skandaldır. 

Gerçek ne peki milletimizden saklanan ne? Sektör temsilcilerinin de bildiği ancak AKP iktidarının gizlediği;
1.Depolarda yedeklenmesi gereken gaz stoku yetersizliği.
2.Özel firma borçları nedeniyle Rusya'dan gelmesi gereken doğal gaz eksikliği.
3.Süresi biten anlaşmaların yenilenmesinin yapılmaması spot alımlara gidilmesi.

Olayların herbiri ayrı ayrı birer skandaldır. Neresinden bakarsak bakalım enerji yönetimi gerekli tedbirleri almamış, ödeme karşılığı yapılması gereken anlaşmaları hazinenin kasası boşaltıldığından yapmamış yani yenilememiş, depolarda yeterli miktarda doğal gazı yedeklememiş gerçeklerini, İran’dan doğal gaz gelmediği safsatası ile örtmeye çalışmakta ve yine tüm krizlerde olduğu gibi bu konuda da milletimize yalan söylemektedir. 
Değerli vatandaşlar, inanın AKP yönetimi yalan ve aldatmalarla yeni krizlerin kapısını açmaktadır. Yani asıl sorun, bir kez daha hatırlatmak isterim ki bu krizlere sebep olan AKP iktidarıdır. Bu sorunu ortadan kaldırmak da siz vatandaşların görevidir."

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Son anket seçimlerinde MHP ve HDP'ye kötü haber: Seçim barajını aşamadılar AKAM Başkanı Kemal Özkiraz açıkladı! İşte en başarılı ilçe belediyesi Yılmaz Özdil: Kapıda karşılayacak Ayşen Gruda'yı Kemal Sunal… Peker, 140 Journos belgeselinde: 'Başımıza ne gelecek bundan bilmiyorum da...'