Haberler
26 Ağustos 2023 ( 1983 izlenme )
Reklamlar

Erdursun maaş formülünün detaylarını açıkladı: Yerel seçim öncesi emekliye rekor zam geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli maaşlarına ilişkin "Emeklilerimizden gelen serzenişlerin farkındayız. İnşallah bu konuda da gereken adımları yıl sonuna kadar atacağız" ifadelerinin ardından memur emeklileri, maaş zammına gelecek olan haberleri bekliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ise geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda Meclis’in açıklamasıyla beraber emekli maaşı zammı düzenlemesi için gerekenin yapılacağını aktarmıştı.

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım da, katıldığı bir canlı yayında milyonlarca emekliyi ilgilendiren maaş zammına ilişkin açıklamalarda bulunarak, “Emekli maaşında ciddi bir iyileştirme olacak. Meclis açılır açılmaz emekli maaşı çalışması yapılacak” dedi ve 1 Ekim’i gösterdi.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN LİRAYA YAKLAŞACAK

En düşük emekli maaşı 5.500 liradan Mart ayında yapılan ara zam ile 7.500 TL seviyesine yükseltilmişti.

Ekim ayında Meclis’in açılması ile gündeme yeni bir ara zam gelmesi bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 6 aylık enflasyon beklentisi yüzde 31,92 olarak hesaplandı.

SGK ve BağKur emekli maaşına Ocak 2024 döneminde bu oranda zam yapılması durumunda 7500 liralık en düşük maaş 9.894 TL’ye yükselecek.

9 bin TL alanların aylığı 11.873 TL’ye, 10 bin TL alanların 13.192 TL’ye ve 11 bin TL alanlarınsa 14.511 TL’ye çıkacak.

EMEKLİYE KADEMELİ ZAM

Kademeli zaamın gündeme gelmesinin ardından bu kapsamda 7.500 – 10.000 TL arasında emekli maaşı alanlara yüzde 45, 10.000 – 15.000 arasına yüzde 40, 15.000 – 20.000 arasına yüzde 35 ve 20.000 TL üzerine ise yüzde 30 zam ile kademeli olarak belirlenebilmesi ihtimali söz konusu oldu.

BİRDEN REKOR BİR ZAM GELSİN DİYE BEKLİYORLAR

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, SGK Uzmanı Özgür Erdursun 2024 yılında yapılacak yerel seçimler öncesinde eşi benzeri görülmemiş bir emekli zammının yapılacağını belirtirken, aynı zamanda milyonlarca vatandaşı ilgilendiren sosyal güvenlik konularında adımların atılacağını vurguladı.

Erdursun, “1999’da deprem sonrası koalisyon hükümeti yine emeklilikle ilgili yaş düzenlemesini getirdi ve seçimi kaybetti. Yine seçim öncesinde EYT yasası çıkarıldı. Türkiye’de seçim öncesi sosyal güvenlik, emekli aylıkları ve emekli hakları konularına mutlaka siyasiler girer” ifadelerini kullandı.

Erdursun, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hükümetler bu konuda çok avantajlıdır. Muhalefet sadece söyleyebilir, elinden bir şey gelmez ama hükümetler bunu gerçekleştirir ve oy alırlar. Şu anda çok düşük emekli aylıklarını konuştukça, aslında hükümet bunun dillendirilmesini ve iyice böyle konuşulsun, hükümet sanki bu konuda çok kötüymüş gibi algı olsun ve birden rekor bir zam gelsin diye bekliyorlar.”

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Show TV'de deprem! Ece Üner istifa etti Davutoğlu'nun İstenmeyişinin Nedeni... O’nun bize bizim O’na saygı duruşu Soner Yalçın'dan müthiş bir yazdı...Kredi kartı oyunu Mutlaka okuyun!