Ana Sayfa
27 Nisan 2020 ( 4515 izlenme )
Reklamlar

Fatih Altaylı: Bu hatadan dönülür inşallah

AKP iktidarının yıllardır uyguladığı tarım politikaları nedeniyle, 'gıdada kendi kendine yeten ülke' konumundaki Türkiye, etten süte, tahıldan, bakliyata hatta samana kadar bütün tarımsal ürünleri ithal eder duruma geldi.

Koronavirüs salgını nedeniyle uzmanların gıda krizi uyarıları yaptığı günlerde AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Bulabildiğiniz her yeri ekin” çağrısını değerlendiren Habertürk yazarı Fatih Altaylı, çağrının olumlu olduğunu belirterek tarımda yıllardır uygulanan yanlış politikalardan vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı.

Altaylı'nın 'Tarımsal üretim toparlar mı?' başlıklı yazısı şöyle:

“Hayat eve sığar” kampanyasının başlatıldığı ve insanların evden çıkmamaya teşvik edildiği günlerde bu köşede “Önlem alınmazsa tarımsal üretimde büyük düşüşler olabilir. Yazın yiyecek sebze meyve bulamayabiliriz” demiştim.

Sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu duruma dikkat çekti ve “Bulabildiğiniz her yeri ekin” dedi.

İnşallah eker çiftçiler.

Çünkü yılların yanlış tarım politikaları ile tarımsal üretimde büyük düşüşler yaşandığını biliyoruz.

AK Parti hükümetlerinin hatalı “teşvik” politikaları da bunun üzerine tuz biber ekti yıllardır.

Baskılanmış kur, yüksek vergili enerji derken hayvansal ve bitkisel tarım üretimi baltalandı.

Yetmezmiş gibi, teşvikler de üretilen mala değil, üretim imkanlarına yönelik verilince pek çok üretici üretmeden teşviki alıp cebine atmayı daha kolay buldu.
Pek çok ürün ağaçta, tarlada bırakıldı.

Şimdi hatadan dönülür mü?
Dönülür inşallah.
Hep birlikte göreceğiz.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hakkari’deki 4 şehitten 2 gün önce bakın ne oldu Yılmaz Özdil: Gelecekte CHP diye bir partiye yer yok öyle mi? Ezgi Mola'nın 'kadın cinayetleri' konuşması törene damga vurdu! Yılmaz Özdil tarih defterini araladı: Bu tarihi bilgiler çerçevesinde Arda Turan'ı yadırgamanın manası yok