Auto-Created-3
16 Ocak 2020 ( 163 izlenme )
Reklamlar

Fatih Altaylı 'yerli ve milli' otomobil için adres gösterdi

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşe yazısında 'yerli ve milli' araçlara değindi. 

Altaylı, "2015 yılında bir Q5 platformu üzerine oturtulan önce Vietnamlılara, onlar 'Yemeyiz' deyince 3 yıl önce Çinlilere satılmak istenen, sağda solda sergilendikten sonra elde kalan ve son olarak 'yerli ve milli' diye bizlere gösterilen aracı herkes yutsa ben yutmam." diye yazdı.


Altaylı'nın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

Cehalet iyi bir şey.
Böyle öz güven veriyor insanlara.
Dünyadan haberi olmayanlar, bir otomobil nasıl geliştirilir, nasıl üretilir haberi olmayanlar “Kıskanıyorsun” derken, konuya hakim olanlar “Elinize sağlık. Tam da doğruları söylüyorsun” diye teşekkür ediyorlar.
Dün bu endüstriye önemli katkı sağlamış bir isim “Sevgili Altaylı, kamuda görevim olduğu için açık açık sana destek veremiyorum, kusura bakma ama yerli otomobil konusunda yazdıklarını okuyunca odamda parmağımı kaldırıp ‘Ben de aynı şeyi söylüyorum’ diye haykırıyorum. Çok doğru yazıyorsun” mesajı yollamış.
Sağ olsun da doğruları yazmak için kimsenin desteğine zaten ihtiyacım yok.
Bakın bir kez daha ifade edeyim doğruları söyleseler hiç itirazım olmaz, itirazım halkın kandırılmasına.
2015 yılında bir Q5 platformu üzerine oturtulan önce Vietnamlılara, onlar “Yemeyiz” deyince 3 yıl önce Çinlilere satılmak istenen, sağda solda sergilendikten sonra elde kalan ve son olarak “yerli ve milli” diye bizlere gösterilen aracı herkes yutsa ben yutmam.
Deyin ki, “Ya zaten bizim yapacağımız araç bu değil. Biz çalışıyoruz. Size biraz heyecan vermek için bunu gösterdik ama asıl araç daha çizilmedi” eyvallah.
Bize 5 yıllık konsepti göstermeseniz de olurdu.
Bize pil teknolojisinde neler yapmaya çalıştığımızı gösterin, bize yaratılan mobilite ortamını anlatın, nesnelerin interneti nasıl çalışacak onu izah edin, 5G teknolojisi ile bu otomobili nasıl uyumlu hale getireceksiniz onun öyküsünü yazın, kentlerin elektrik altyapılarında elektrikli araçlara yönelik yenileme ve güçlendirme çalışmaları ile 5 yıllık, 10 yıllık planları anlatın.
Eyvallah.
Ama ne bize ne size destek veren siyasetçilere 5 yıl önce üretilmiş konsepti yerli ve milli dizayn diye yutturmaya kalkışmayın.
Bir otomobilin bu kadar kısa sürede geliştirilmesi mümkün değil.
2 seneye bile çok zor.
Palavra atmayın.
Hayal kurdurmak başka şeydir, palavra atmak başka şey.
Bizi saf zannetmeyin.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'ndan koronavirüs uyarısı: Farklı yeni belirtiler var 'Televizyonlara inanmayın' dedi, Erdoğan'ın şoke eden miting fotoğrafını paylaştı! Hükümet kanadından Süleyman Soylu'ya şok yalanlama: Söyledikleri doğru değil! Atatürk paylaşımlarına çok sert tepki