Haberler
11 Ağustos 2019 ( 194 izlenme )
Reklamlar

Guardian: ABD Güvenli Bölge İle Zaman Kazanıyor

İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesinde ABD ve Türkiye'nin görüşmelerini yürüttüğü ve Suriye'de kurulması planlanan "güvenli bölge" ile ilgili varılan mutabakatta ABD'nin zaman kazanmaya çalıştığı yorumu yapıldı. 

Haberde, "ABD iki müttefikinin çatışmasını engellemekte zorlanıyor" yorumu yapıldı. Guardian Orta Doğu Muhabiri Martin Chulov ve Dünya Haberleri Editörü Julian Borger imzalı analizde, Türkiye'nin ısrarcı olduğu Suriye'de "güvenli bölge" planının Washington ile IŞİD'i yenmesine yardımcı olan Suriyeli Kürt güçler arasında gerginliğe neden olacağı belirtildi. 
GÜVENLİ BÖLGE İLE ZAMAN KAZANIYOR 

Gazeteye göre, hem Türkiye'yi hem de Suriyeli Kürtleri müttefik olarak gören ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriye'nin kuzeyine yönelik açıklamalarının ardından, bu iki müttefikinin çatışmasını engellemekte zorlanıyor. 

ABD ile Türkiye arasında varılan mutabakatın fazla detay içermemesini ABD'nin zaman kazanma çabası olarak da yorumlanıyor. Guardian'a konuşan eski bir ABD yetkilisi, "Bu mutabakat görüşmelere devam etme mutabakatıdır. Bu kesinlikle iyi bir şey. Fakat Suriye'de güçlerimiz o kadar azaldı ki güvenli bir bölgeyi desteklemek için gerçekten yapabileceğimiz çok az şey var" dedi.

 Guardian, Kürt yetkililerin, Türkiye'nin Suriyeli sığınmacıları güvenli bölgeye yerleştirme planını "Baas rejiminin 1960'larda yaptığı gibi bir Arap kemeri yaratarak bölgenin nüfus yapısını değiştirme planı" olarak gördüğünü de aktardı. 

Suriye Demokratik Konseyi Diplomatik İlişkiler Ofisi Eş Başkanı Jihad Omar'ın, "ABD ve Türkiye arasında güvenli bölge için imzalanan anlaşma pozisyonumuzu değiştirmeyecek" yorumu da yine haberde yer aldı.

S400'ÜN KARŞILIĞI... 

Bilindiği üzere Rusya'dan alımı yapılan S400 Hava Savunma Sistemi nedeniyle ABD ile gerimli bir süreç yaşayan Türkiye'nin sistemin aktif hale getirilmeyeceği yönünde garanti verdiği ilişkilerin bu garanti üzerine yeniden normalleştiği öne sürülmüş, bunun sonucunda da ABD'nin güvenli bölge önerisini değerlendirmeye tabii tuttuğu iddia edilmişti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

AKP'li başkandan şehit yakını kadına hakaret.. İşveren tarafından asgari ücrete zam açıklaması Hemen bu gıdayı bırakın Yandaştan Millete Hakaretler..