Ana Sayfa
25 Nisan 2020 ( 221 izlenme )
Reklamlar

Haydar Baş'ın oğlu yeni başkan Hüseyin Baş kimdir

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş'ın vefatıyla boşalan genel başkanlık koltuğunu doldurmak, partinin genel başkanını belirlemek için 22 Nisan 2020'de saat 21.00'de Merkez Yönetim Kurulu telekonferans yöntemi ile toplandı.

MYK 130 kişiden oluşmaktaydı...

Seçim yapıldı; Oybirliği ile Haydar Baş'ın oğlu, MYK üyesi ve Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Baş genel başkan olarak belirlendi. Tüzük gereği...

Çünkü, Koronavirüs salgını sona erdiğinde büyük kongrenin toplanacağı açıklandı.

Ve...

Haydar Baş’ın küçük oğlu Hüseyin Baş boşalan koltuğa oturdu...

Artık... Hüseyin Baş, Türkiye’nin en genç parti genel başkanıydı...

İlk tebrik ağabeyi Hasan Baş’tan geldi: Twitter hesabından, “Bağımsız Türkiye Partisi genel başkanlığına seçtiğimiz sevgili kardeşim Hüseyin Baş’ı tebrik ediyorum. Hayırlı olsun...”

Bu arada... Genç başkan sosyal medyayı pek kullanmıyor; facebook hesabı yok.

En son 2014 yılında bir tweet attı; bir de birkaç gün önce... “Merak etmeyin. Yakında tanışacağız” dedi.

Peki, kimdir Hüseyin Baş? Tanıştıralım:

HUKUKÇU

29 yaşında. 1991 yılında Trabzon’da doğdu. İstanbul Aydın Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 2014 yılında mezun oldu.

Aynı yıl Betül Birinci ile evlendi. Betül Birinci, BTP İzmir İl Başkanı Adem Birinci’nin kızıydı. (Geçmişte BTP’den İzmir Konak İlçesi Başkan adayı idi Adem Birinci...) Hüseyin ve Betül Baş’ın düğün törenlerine Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı!

Hüseyin Baş, babası rahmetli Haydar Baş ile hem yurt içi hem de yurt dışı etkinliklerine katıldı.

Babası gibi o da iyi bir hatip...

Zaman zaman... Haydar Baş’ın konuşmalarını vatandaşlara hitaben o okudu.

“ATATÜRK’ÜN MEŞALESİNİ AYNI AZİMLE TAŞIYACAĞIZ”

Hüseyin Baş Genel Başkan olarak ilk konuşmasında: "Hepimizin başı sağolsun. Biz acıyı yaşıyoruz. Bu göreve layık görüldüğüm için MYK üyelerine ve parti teşkilatına teşekkür ediyorum. Prof. Dr. Baş'ın davasını en güzel şekilde ve layıkıyla taşıyacağıma, taşımaya gücümün yettiğinin ötesinde çaba göstereceğime söz veriyorum. Burada Prof. Dr. Baş'ın 'her bir ilde 50 kabine çıkartırım' dediği bu mevcut teşkilatı en büyük destekçim olarak görmenin mutluluğu, gururu ve rahatlığıyla bu görevi taşımaya çalışacağıma hepinize söz veriyorum. Allah hepimiz için en hayırlısını nasip etsin. Çok güzel günler geleceğine inanıyorum. Bizler Atatürk gibi olmak için, bu davayı sahiplenmek ve sırtlanmak için elimizden geleni yapacağız. Allah da bize bu yolda kutlu kaderler nasip etsin. Hepinize çok teşekkür ediyorum" dedi.

Genç Başkanın; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı ise şöyleydi:

"Bu topraklarda Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Milli egemenlik ve tam bağımsızlık ateşini yakmasının üzerinden tam 100 sene geçmiştir. Mustafa Kemal Atatürk, 'çocuklar geleceğimizin güvencesi ve yaşama sevincimizdir' diyerek bu büyük günü, bayram ilan edip çocuklarımıza armağan etmiştir. Bu özel ve kutlu günde, partimizin Merkez Yönetim Kurulu kararı ile Bağımsız Türkiye Partisinin Genel Başkanlığı görevi bize tevdi edilmiştir. Bu önemli vazifeyi bu özel günde almanın ayrıca heyecanını ve mutluğunu yaşamaktayım. Çünkü Bağımsız Türkiye Partisi, Mustafa Kemal Atatürk'ün açtığı yolda, gösterdiği ülküde yürümeye ant içmiş, gerçek vatanseverlerin partisidir. Geçtiğimiz günlerde Hakk'a uğurladığımız çok kıymetli genel başkanımız Prof. Dr. Haydar Baş gibi bizler de; Mustafa Kemal Atatürk'ün 100 yıl önce yaktığı bağımsızlık meşalesini aynı azim ve kararlılık ile taşıyacağız. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu ve daim olsun"

Yani...

Görünen şu, Haydar Baş'ın Atatürkçü politik mirası aynen devam edecek.

DİĞER ADAYLAR

Muharrem Bayraktar, Haydar Baş'ın damadı.

Mühendis ama mesleğini yapmıyor; 15 yıldır bu hareketin yayın organı Yeni Mesaj gazetesinde köşe yazıyordu. Geçmiş zamandan bahsettik, çünkü bir süredir yazmıyor. Umarız rahatsızlığı yoktur.

Çünkü Haydar Baş'ın "veliahtının" o olduğu söyleniyordu. Seçilmedi.

Bir diğer aday adayı... Son yıllarda televizyon konuşmaları ve öngörüsüyle yıldızı parlayan, BTP İstanbul Belediye başkan adayı Selim Kotil idi. Kimileri meşhur Karadenizli Kotil ailesine mensup Selim Bey'in koltuğa oturacağını ileri sürüyordu. Olmadı.

Aslında.. Konu şu...

BTP her ne kadar siyasi parti olsa da temelde Kadiri tarikatına mensup bir cemaat idi; ve postun ehline verilmesi için başka kıstaslar vardı!

Hüseyin Baş oybirliğiyle seçildi. Şu an Türk siyaset tarihinin en genç başkanı...

Henüz yolun çok başında...

Kendisi de farkında  zaten, sahi ne demişti?

“Merak etmeyin. Yakında tanışacağız”

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Liderler gerildi ama... Devletin müftüsü böyle olur Siyasetçi dediğin Binali Bey gibi olmalı AKP’li Pelin Gündeş Bakır disiplin kuruluna sevk edildi! “Erdoğan’a ihanet etmem” diyen AKP’li Başkan aday yapılmayınca…