Auto-Created-3
15 Nisan 2020 ( 36738 izlenme )
Reklamlar

Haydar Baş'ın tabutundaki siyah örtünün sırrı ortaya çıktı

BTP Genel Başkanı Haydar Baş, hayatını kaybettiği memleketi Trabzon'da düzenlenen cenaze töreniyle toprağa verildi.

Sosyal mesafe kuralına uyularak kılınan cenaze namazında herkesin dikkatini tabuta örtülen siyah örtü çekti.

Birçok vatandaş, bu siyah örtü nedeniyle Haydar Baş hangi cemaate mensup? sorusunu sormaya başladı.

Haydar Baş'ın tabutundaki örtünün sırrı İran'a dayanıyor. 

İran'dan Şii bir heyetin kendisini ziyareti sırasında ona hediye edilen bu siyah örtünün Hz. Hüseyin'in türbesinin örtüsü olduğu söylenmiş.

3 Kasım 2013 tarihinde İstanbul'da düzenlenen "Gadiri Rum Bayramı" etkinliğine İran'dan gelen bir heyet tarafından bu örtü Haydar Baş'a hediye edilmişti. Hediyeyi veren kişi, örtüyü Kerbela'daki Hz. Hüseyin'in mezarından alarak getirdiğini söylemişti.

Haydar Baş İranlılar tarafından 7 yıl önce kendisine hediye edilen bu siyah örtü için şöyle demişti: 

İmam Hüseyin Efendimizin türbesindeki örtünün bize emanet edilmesi kelimelerle izah edilemeyecek kadar büyük bir husustur, büyük bir servettir, büyük bir hazinedir. Allah şefaatlerinden mahrum eylemesin. Bu örtü, Hamsei Âli Abâ’nın yani Cenabı Peygamber Efendimizin torunlarını, kızını, oğlunu altına aldığı abayı temsil eden bir işarettir, bir ifadedir. Ben bunu böyle görüyorum. Yüce Türk milletini bu örtünün altında hep beraber bir araya gelmeye davet ediyorum.

ÜZERİNDEKİ YAZILAR FARKLI

İran'dan gelen hediye örtüyle cenazeye örtülen örtü arasında biraz fark vardı. Üzerindeki yazıların farklı olmasının nedeni ise aynı örtünün üzerine "Hz. Hüseyin" yazdırıldığı tahmin ediliyor.

Öte yandan BTP Genel Başkan Yardımcısı Harun Kayacı, RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası yayınında siyah örtünün sırrını şöyle anlattı:

“Hz. Ali efendimizin türbedarı olan bir arkadaşımız İmam Hüseyin efendimizin türbesinden hediye etmişlerdir. İmam Hüseyin efendimizin türbesindeki örtüdür o. Necef’ten geldi. Prof. Baş AleviSünniŞii kardeşliğini ortaya koyan bir insandı. Sadece söylemle değil akademik yönleriyle de ortaya koydu.”

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İktidarın değişeceği tarihi son videosunda açıkladı: 'AKP'ye düşman değilim ama...' Sedat Peker'den orman yangınları hakkında flaş paylaşım: Seni ve senin gibileri... Nagehan Alçı'dan Mansur Yavaş'a tebrik: 'Diğer belediyelere örnek olmalı' Kılıçdaroğlu yanıtladı: '5'li çete'den CHP'ye görüşme talebi geldi mi?