Ana Sayfa
13 Eylül 2019 ( 4717 izlenme )
Reklamlar

Sevilay Yılman: Bu yazıyı okuyan herkesin elini vicdanına koyarak düşünmesini istiyorum...

Habertürk yazarı Sevilay Yılman, Canan Kaftancıoğlu'na verilen hapis cezasına tepki göstererek, futbolcu Arda Turan cezası ile kıyasladı. 

Yılman, "Şimdi bu yazıyı okuyan herkesin elini vicdanına koyarak düşünmesini ve öyle kıyaslama yapmasını rica ediyorum , adalet nerede?" ifadelerini kullandı. 


Yılman'ın yazısı şöyle:

Çok yaygın bir durumdur “Hukuk ve Adaletin” eş anlamlı gibi kullanılması ama şu son yaşanan yargısal gelişmeler bize bir kez daha göstermiştir ki; yanlıştır bu kullanım!

Çünkü hukuk toplumu düzenleyen ve devletin yaptırım gücünü belirleyen yasaların bütünü anlamına gelir.

Oysa adalet, ahlak ve dinle de alakası olan ve hakkı teslim etmek, haklıyla haksızı düzgün ve doğru bir biçimde ayırt etmek anlamına gelen bir kavramdır.


Eğer kanun uygulayanlar, yani hukuk insanları… Adil ve vicdanlı davranmaz iseler hukuk dağıtırken… İşte tıpkı bugün olduğu gibi karşımıza tutarsızlıklarla yüklü bir hukuk sistemi çıkar.

Girizgah biraz uzun oldu ama buna mecburdum.

Zira bundan sonra okuyacaklarınız da bu iki kavramın birbiri ile ilişkisi üzerine.

Yüce Türk mahkemeleri peş peşe çok iki önemli karar verdi.

Biri CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu diğeri ise ünlü ve milli futbolcumuz Arda Turan ile ilgiliydi.

Mutlaka biliyorsunuzdur iki davaya ilişkin detayları ama ben yine de özet yapayım sizlere.

Kaftancıoğlu 6 yıl önce attığı tweetlerden dolayı 9 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Eğer üst mahkeme onarsa Canan Hanım hapse girecek!

Tabii bu arada almış olduğu ceza nedeniyle bir daha siyaset de yapamayacak!

Futbolcu Arda Turan da geçtiğimiz yıl şarkıcı Berkay ile bir gece kulübünde bir kavga yaşamıştı.

İddialara göre; Arda Turan, Berkay'ın eşi Özlem Şahin'e tacizde bulunmuştu. Bu yüzden tartışma başlamıştı aralarında. Yaşanan arbede sırasında Arda kafa attığı Berkay'ın burnunu kırmış ve sonra da tedavi için hastanede olan Berkay'ın yanına ruhsatsız silahla gitmiş ve silahı da o hastanede ateşlemişti.

Bu gelişmelerin ardından Turan'a taciz, kasten yaralama, silahla ateş etme, ruhsatsız silah bulundurma suçlarından 12.5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Önceki gün o davada da karar verildi.

Ve “cinsel taciz” suçundan beraatine, “ruhsatsız silah taşımak”tan 10 ay, “korku, kaygı veya panik yaratacak şekilde silahla ateş etmek” suçundan da 10 ay ve “kasten yaralama” suçundan ise 1 yıl 15 gün olmak üzere toplam 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Ancak daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmamasını dikkate alan mahkeme, verilen cezaların ayrı ayrı hükmünün açıklanmasının geri bırakılmasını da kararlaştırdı.

Bu ne anlama geliyor peki?

Önümüzdeki 5 yıl içerisinde benzer bir suça bulaşmaması halinde Arda’nın hapse girmeyeceğine!

Şimdi bu yazıyı okuyan herkesin elini vicdanına koyarak düşünmesini ve öyle kıyaslama yapmasını rica ediyorum

Düşünün…

Bir yanda yıllar evvel, üstelik de henüz il başkanı, siyasetçi kimliği filan yokken attığı üç beş tweet dolayısıyla 10 yıla yakın hapis cezası alan bir siyasetçi, bir anne…

Diğer yanda ise bir kadına cinsel tacizde bulunduğu iddia edilen… Ve kadının bu iddiayı eşine aktarması üzerine kavgaya girişip milletin gözleri önünde adamın burnunu kıran… Üzerine ruhsatsız silah ile adamın tedavi için gittiği hastaneyi basan… O ruhsatsız silahı üst üste ateşleyen ancak “Magandalığına devam et” dercesine göstermelik bir ceza ile ödüllendirilen ünlü bir milli futbolcumuz!

Hukuksa hukuk var! Buna itirazım yok.

Ama söyleyin bana lütfen!

Cevap verin!

Adalet nerede?

Vicdan nerede?

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İYİ Parti'de üst düzey deprem: Partinin ağır topları çizik yedi İbrahim Uslu ve Adil Gür, Ali Babacan'ın AKP'den yüzde kaç oy alacağını açıkladı Cüneyt Arkın’dan hüzünlendiren sözler: Azrail beni unuttu Ekrem İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın seçimle ilgili sözlerine yanıt!