Ana Sayfa
05 Haziran 2021 ( 2207 izlenme )
Reklamlar

Veli Küçük: Soylu yalan söylüyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Sedat Peker'in adamlarına ruhsat verilmesinde Veli Küçük'ü işaret etmesine, Emekli Tuğgeneral Veli Küçük tepki gösterdi. 

Küçük, “Bakan doğru söylemiyor. Soylu’nun anlattığı ruhsat işi, ben emekli olduktan üç yıl sonra yaşanmıştır” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun Habertürk'te Sedat Peker'in iddialarıyla ilgili sorulara yanıt verdiği programda emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile ilgili sözlerine, önce avukat olan kızı Zeynep Küçük tepki göstermişti.

“BİLECİK’TE KİM VAR?”

Bakan Soylu programda, Peker'in tecavüz iddiasıyla gözaltına alındığını, adamlarının üzerindeki silahların ruhsatının Bilecik'ten alınmış olduğunu anlatarak "Tecavüzden dolayı karakola götürülüyor (Peker), orada her şey kapanıyor. Oradaki iki kişi, biz Bilecik'ten aldık diyor. Silah ruhsatlarını Bilecik'ten aldık diyor. Bilecik'te kim var? Veli Küçük var" demişti.

EMEKLİ OLDUKTAN ÜÇ YIL SONRA

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük şöyle konuştu:

“2000 yılında emekli oldum. Peker’in adamları 2003 yılında Bilecik’in hemen girişindeki merkez köyü Gülümbe mahalle muhtarlığına orada oturduklarına dair bir belge düzenletmişler. Ona dayanarak Bilecik’ten silah ruhsatı almışlar. Bu sahteciliği yapanlar sonra yargılanmış ve ceza da almıştır. Veli Küçük’le ne ilgisi var bu olayın? Soylu bilmiyor mu bunları?”

Veli Küçük'ün kızı avukat Zeynep Küçük de, Twitter hesabından, "Sayın Süleyman Soylu'nun ifade ettiği silah ruhsatı verilmesi ile Veli Küçük'ün hiç bir alakası yok. Veli Küçük emekli olduktan 3 sene sonra verilen bu ruhsat nedeniyle mülki amir, köy muhtarı ve jandarma personeli yargılanmış ve ceza almış" diye yazmıştı.

VELİ KÜÇÜK KİMDİR

9 Mayıs 1944, Türkmen köyü, Gölpazarı, Bilecik doğumlu olan Veli Küçük, Edirne, Van, Eskişehir, Ağrı, Kocaeli ve Hatay İl Jandarma Alay Komutanlıkları görevlerinde bulundu. 1996’da generalliğe terfi etti.

Çanakkale Tugay Komutanlığı görevinde iken, tugayı Bilecik iline naklettirdi. Bilecik’ten 2000 yılında tuğgeneral rütbesindeyken emekli oldu.

Veli Küçük 22 Ocak 2008 günü Ergenekon tertibinden gözaltına alındı ve 26 Ocak'ta tutuklanarak cezaevine kondu. Ergenekon kumpasında “silahlı terör örgütü kurma, yönetme,” “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne karşı silahlı isyana tahrik, zorla Hükûmeti ıskata teşebbüs,” “Kasten öldürmeye azmettirme”, “Korku ve panik yaratacak şekilde patlayıcı madde atmaya azmettirmek”, “Mala zarar vermeye ve ruhsatsız patlayıcı bulundurmaya azmettirme” suçlarından yargılandı. Şimdi tümü tutuklu olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin FETÖ’cü heyeti tarafından hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 239 yıldan 524 yıla kadar hapis istendi. 5 Ağustos 2013'te İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlanan Ergenekon davasında, iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Veli Küçük, İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 11 Mart 2014 tarihinde tahliye edildi. Hakkındaki kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 16. Ceza Dairesi 21 Nisan 2016'da, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararı bozdu.

Rus YeniAvrasyacı Aleksandr Dugin, Veli Küçük'ün Türkiye'nin ABD’den uzaklaşma ve yönünü Rusya'ya dönmesinin ordu içindeki etkisini vurgulamaktadır.

Hikmet Çiçek Oda tv

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Peker'den Uğur Dündar'ın açıklamalarına yanıt GÜLSE BİRSEL BİNLERCE İNSANA TERCÜMAN OLDU! Aşı gönüllüsü Sevilay Yılman: Sinovac aşısının kullanılmaya başlanması mümkün değil Fatih Portakal'dan transfer açıklaması