Ana Sayfa
23 Kasım 2019 ( 20245 izlenme )
Reklamlar

Yaşar Büyükanıt Herşeyi Yazmış

Korkusuz Yazarı Can Ataklı, önceki gün hayatını kaybeden 25. Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Dolmabahçe Sarayı'nda yaptığı görüşmeye dair çarpıcı bir iddia ortaya attı. İşte o satırlar!


Yaşar Büyükanıt her şeyi yazmış Genelkurmay eski Başkanlarından Yaşar Büyükanıt dün sabah tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. 4 gün önce de eşi Filiz Büyükanıt vefat etmişti. Eşini kaybettiği sırada hastanede yoğun bakımda olan Yaşar Büyükanıt cenaze törenine de katılamamıştı. Yaşar Büyükanıt adı üzerinde en çok tartışma yapılan genelkurmay başkanı olarak da tarihe geçti. 2007 yılında Cumhurbaşkanlığı seçiminden hemen önce yaptığı açıklamada, “Anayasa’nın belirtiği laik demokratik sosyal hukuk devletine ve üniter yapımıza bağlı, ama sözde değil, özde bağlı bir cumhurbaşkanı seçileceğine inancımız tamdır” demişti.

 Büyükanıt daha sonra da siyasi tarihimize “e-muhtıra” olarak geçen metni kaleme almış ve bir gece vakti bunu kamuoyu ile paylaşmıştı. Gelelim 4 Mayıs 2007 tarihine. O gün Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt’ı Dolmabahçe Sarayı’ndaki makamına çağırmıştı. 2 saati aşkın süren görüşmeden sonra hiçbir açıklama yapılmamıştı. Daha sonraki zamanlarda Erdoğan, Genelkurmay Başkanı ile yaptığı görüşmenin “mezara kadar” bir sır olarak kalacağını açıklamıştı. Oysa demokratik bir hukuk devletinde devleti yönetenlerin yapacakları hiçbir görüşme sır olarak kalamaz, mutlaka zapta geçirilir. 

Anladığım kadarıyla bu görüşmede zabıt da tutulmamıştı. Durum böyle olunca, doğal olarak yıllar süren bir tartışma ortamı da yaratılmış oldu. Bu görüşmede Erdoğan’ın, Büyükanıt’a bazı “şahsi belgeler” gösterdiği, bunun üzerine Büyükanıt’ın, Ergenekon operasyonuna hiç karşı çıkmadığı, ordu üzerinde oynanan oyunların da bu görüşmeden sonra başladığı ileri sürülmüştü. 2007’den bu yana ben de Dolmabahçe görüşmesinin açıklanması için pek çok yazı yazdım, televizyon konuşmalarımda dile getirdim. Tabii ki hiçbirinden sonuç alınamadı.

 Paşa, dün aramızdan ayrıldı. Acaba sırları da kendisiyle birlikte yok olup gidecek mi? Tele1’deki sabah yayınında bunu dile getirdikten sonra kendi YouTube kanalım için de bir konuşma hazırladım. Bu konuşmada, Büyükanıt’ın vefatına değinerek “Umudum” dedim, “Büyükanıt’ın Dolmabahçe görüşmesini bir kenara yazıp evladına ölümünden sonra açıklaması için vasiyet etmiş olması” diye ekledim. Öğleye doğru Yaşar Büyükanıt’ı ve ailesini çok iyi tanıyan bir dostum aradı. Henüz YouTube kanalımdaki konuşmamı izlememişti o sırada. 

Dedi ki, “Sen hep sordun, Dolmabahçe görüşmesinin açıklanmasını istedin.” Sonra da şu bilgiyi verdi: “Yaşar Paşa çok vatansever, gerçek bir askerdi.  Erdoğan’ın o görüşmede olanların açıklanmamasını istemesine dürüst bir devlet görevlisi olarak uydu. Çünkü Paşa, iyi bir devlet memuruydu. Erdoğan, başbakan olarak üstüydü ve onun söylediğine uymayı, devlet terbiyesi içinde gördü.”

Burada dostumun sözünü kestim; “İyi de” dedim, “Bu kadar önemli bir konuda mezara kadar sır saklamak olur mu?” Dostum, “Kızma hemen, dur bekle” dedi ve devam etti; “Yaşar Paşa’nın her şeyi dolmakalemle ve kendi el yazısıyla yazdığını biliyorum. 

 Bu yazdıklarını kız evladına teslim etti. Ona ölümünden sonra bunu açıklaması konusunda bir vasiyeti yok. Ama gerek görmesi halinde bunu açıklamasında bir sakınca olmadığını da belirtti. 

Hatta bunun bir kitap olabileceğini bile söyledi.” Bakalım evladı bu yazıları kamuoyu ile paylaşacak mı? Üzerinde çok büyük bir baskı olacağını tahmin ediyorum. Ama keşke çekinmese, korkuya kapılmasa ve ölümünden sonra babasının bazı çevrelerde oluşan itibar erozyonunu sona erdirse.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ünlü isim hayatını kaybetti... RTÜK'ten Ülke TV'deki Sevda Noyan hakkında karar Ünlü Deprem Profesörü: Büyük Deprem Yolda 'Paşa paşa hesap vereceksin Erdoğan'