ASGARİ ÜCRETLE çalışan vatandaşın isyanı sosyal medyaya damga vurdu!

2398 izlenme11 Kasım 2018
Reklamlar
Asgari ücretle çalışan işçi isyan etti: Milletvekilleri gelsin 1603 liraya geçinsin!

Ahmet Toprak isimli bir yurttaş, 1603 TL asgari ücretle geçinemediğini anlatan bir video yayınladı. 2 çocuk babası Toprak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve milletvekillerine böyle seslendi. Toprak'ın bu videosu sosyal medyada gündem oldu.

TÜRK-İŞ HÜKÜMETİ UYARMIŞTI: ‘ARTIK DAYANMA GÜCÜ KALMADI’

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, sendikasının Afyonkarahisar'da termal bir otelde düzenlenen Bursa, İstanbul ve İzmir bölgelerine bağlı illerin şube başkanları ve il temsilcilerinin katıldığı eğitim seminerine katıldı.

‘DAYANMA GÜCÜ KALMADI’

Atalay, “Asgari ücretlinin dayanma gücü kalmadı. Bununla ilgili önümüzdeki hafta başında randevumuza gideceğiz. Bakanla hafta içinde bu konuyu konuşup kamuoyunu bilgilendiririz.” dedi.

‘ARALIK AYINA KADAR ASGARİ ÜCRET 2 BİN TL OLMALI’

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, "2 bin lira rakamı, Aralık ayına kadar. Aralık ayındaki hükümetle yaptığımız görüşmelerle 2 bin liranın üzerinde olsun. Aralık ayındaki görüşmelere kadarki talep bu..." diye konuştu.

Malatya’daki bir toplantıda asgari ücret konusunu gündeme getirdiklerini ifade eden Atalay, şunları kaydetti:

‘İSTER KRİZ VAR DEYİN İSTER DEMEYİN, MEMLEKETTE BİR SIKINTI VAR’

“Bu ülkede ekonomik sıkıntı var. Kriz, ekonomik sıkıntı, dolar, adına ne derseniz deyin, bir sıkıntı var. Bu sıkıntılardan istifade eden de oluyor, bedel ödeyenler de oluyor. Kar edenler de oluyor, zarar edenler de oluyor. Şimdi işsiz, asgari ücretli ve emekli en çok zarar edenler. Sonra enflasyona uymayarak çalışanlar var. Onun için böyle dönemlerde ülkemiz komple bir bedel ödüyor.

Amerika işin içinde, dünya işin içinde. Bu ekonomik savaş. Dünyada ülkelerin çıkarları falan yok. Ekonomik çıkarlar var. Suudi Arabistan’ın Yahudi’yle ne çıkarı var ki? Var çıkarı. Amerika’yla ne çıkarı var ki? Var çıkarı.”

Türk-İş yönetimiyle önümüzdeki hafta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına müracaat edeceklerini aktaran Atalay, şöyle devam etti:

‘İLK AŞAMADA ASGARİ ÜCRET 2 BİN TL OLMALI’

“Aralık ayındaki asgari ücret görüşmelerini geriye çekelim diyeceğiz. Asgari ücretlinin dayanma gücü kalmadı. Bununla ilgili önümüzdeki hafta başında randevumuza gideceğiz. Bakanla hafta içinde bu konuyu konuşup kamuoyunu bilgilendiririz. 2 bin lira rakamı, Aralık ayına kadar. Aralık ayındaki görüşmelere kadarki talep bu.”

‘YENİ YILDA ASGARİ ÜCRET 2 BİN TL’NİN ÜZERİNDE OLMALI’ 

“ Aralık ayındaki hükümetle yaptığımız görüşmelerle 2 bin liranın üzerinde olsun. Çünkü baktığınız zaman erimeye ancak öyle rakam geliyor. Şimdi ben çıkıp ‘4 bin lira, 5 bin lira’ derim. Bir zamanki siyasetçiler gibi sendikalar da sallar. Sallamak kolay. Makul ve mantıklı şeyleri söyleyerek netice almak lazım. Yani afaki konuşmanın hiçbir anlamı yok.

Geçen ziyaretimize DİSK başkanı ve heyeti geldi. Sonra arkamızdan yaptıkları açıklamada, ‘Türk-İş 2 bin liralık rakamı makul, katılıyoruz ve destek veriyoruz’ dediler. Onlara da teşekkür ediyoruz.”

Kaynak: AA/ Sözcü/ T24

Bunlar da İlginizi Çekebilir

işin rengi değişiyor... 'FESLİ KADİR'DEN İPSİZ SAPSIZ AĞIR LAFLAR' 3 yaşındaki Elif Perinçek'i kurtaran görevli Habertürk canlı yayınında gözyaşlarını tutamadı Erdoğan'dan 'Evimize ekmek götüremiyoruz!' diyen esnafa tepki çeken sözler Koronavirüse yakalanan İmamoğlu'ndan sağlık durumu hakkında ilk açıklama: Hastaneden video yayınladı

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Erdoğan koronavirüs kısıtlamalarını açıkladı! İşte iş yerlerinin kapanacağı saat...