Auto-Created-3
31 Ağustos 2021 ( 1578 izlenme )
Reklamlar

Erdoğan'ın aklındaki seçim tarihini açıkladı: İki senaryo konuşuluyor...

Korkusuz yazarı Ahmet Takan, erken seçim için tarih verdi. Takan, "Erken seçim 2022 Kasım olur. Baskın seçim 2022 Nisan olur." değerlendirmesini yaptı. 

Takan'ın bugünkü yazısının bir bölümü şöyle:

Eveet!…

Uzun zamandır gündem belirleyemeyen, bu işi muhalefete kaptıran AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek dönüşü uçakta kabin ekibi gazetecilere yaptığı açıklamalarla bir atak yaptı. Erdoğan, iktidarın küçük ortağı MHP ile görüştükleri yeni seçim kanunu hakkında açıklamalarda bulundu. Tayyip Erdoğan, seçim barajıyla ilgili olarak “Şu anda belirgin hale gelen 7. MHP de 7’ye olumlu bakıyor. Bunun altında bir şey olur mu olmaz mı, henüz önümüze gelmiş değil” dedi. Neydi o açıklamanın tamamı?.. Bir daha bakalım;

“Barajla ilgili olarak şu anda belirgin hale gelen aslında 7 ama bu konuda Cumhur İttifakı olarak MHP’li arkadaşlarımızın nihai kararını bizim arkadaşlarımız henüz almış değiller. Ancak 7 netleşmiş vaziyette. MHP de 7’ye olumlu bakıyor. Bunun altında bir şey olur mu, olmaz mı, henüz önümüze gelmiş değil. Öyle bir şey olursa o da tabii konuşulabilir ama şimdilik böyle bir şey yok.”

Hem AKP hem de MHP kulisleri yüzde 7’de pürüz olmadığını doğruluyor. “Ufak tefek başka sıkıntılar var”mış… Neymiş onlar?

AKP, MHP’yi daraltılmış bölgeye ikna etmek için çaba gösteriyor. MHP, mırın kırın ediyor. Çünkü, daraltılmış bölgede MHP’nin işi çok daha zorlaşacak. Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlerde MHP en iyi ihtimalle 1’er mebus çıkarabilecek. Buna karşılık AKP, MHP’ye büyükşehirlerde kendi listelerinden kontenjan öneriyor.

AKP, ittifakların kaldırılmasını istiyor, “Herkes kendisi girsin seçime” diyor. MHP tereddüt ediyor.

Saray’daki hava MHP ile tam uzlaşının sağlanacağı yönünde… Saray kaynakları diyor ki; “MHP’nin başka tercihi de şansı da yok. Zaten Devlet bey, Tayyip Erdoğan’ın sözünden çıkmaz.”

Yeni seçim kanun teklifi eylülde Meclis’e gelir ve çabucak kanunlaşırsa, kulislerde yapılan yorumlar 2022’de erken seçimin kaçınılmaz olacağı yönünde. Bu yüzden 2 senaryo konuşuluyor;

Erken seçim 2022 Kasım olur.

Baskın seçim 2022 Nisan olur. Yeni seçim kanununa 1 yıl uygulanamama zorunluğunu düzenleyen anayasal engel aşmak için madde konulur. Veya anayasa değişikliği önerilir. CHP ve İYİ parti de buna itiraz edemez. (bu nasıl bir baskın seçim olacaksa aht)

Yazarın mini notu; Abdullah Gül’ün çalışma ofisinde ve zengin menülü yemekli toplantılarında Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli’nin sağlık durumları üzerinden geliştirilen stratejileronlar açısından boşa çıkacak gibi görünüyor.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Aldıkları maaşları açıkladı... Merkez Bankası operasyonunu kimler biliyordu? Cuma günü ne kadar dolar satıldığı ortaya çıktı! Feyzioğlu: Hiç Olmadığı Kadar Umutluyum... Ani başlayan koku alma kaybı, koronavirüsün erken belirtisi olabilir