Auto-Created-3
18 Ekim 2021 ( 54 izlenme )
Reklamlar

Erdoğan'ın avukatlarından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuru

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 'siyasi cinayet' iddialarına ilişkin söylemlerle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak, söz konusu iddialarla ilgili gerekli incelemenin yapılmasını istedi.

"ALDIĞIMIZ SUİKAST DUYUMLARI VAR"

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Mersin'de yaptığı bir konuşmada "Siyasi cinayetler işlenebilir, kaygım var" demişti.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının ardından İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın da “Bizim de aldığımız suikast duyumları var” ifadelerini kullanırken, bazı milletvekilleri ve siyasetçiler de benzer açıklamalarda bulunmuştu.

RE'SEN SORUŞTURMA BAŞLATILDI 

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bu tartışmaların ardından "siyasi cinayetler işlenebileceği" iddialarıyla ilgili re'sen soruşturma başlatmıştı.

Başsavcılık, bazı siyasi parti yöneticilerinin "siyasi cinayetler işlenebileceği yönünde duyumlar alındığına" dair açıklamalarının basına yansıması üzerine varsa suç ve delillerin tespiti bakımından inceleme ve araştırma yapılmasına karar vermişti.

MİT'E TALİMAT YAZISI YAZILDI 

Basın Suçları Soruşturma Bürosu'nca yürütülecek soruşturmaya ilgili bir başsavcı vekilinin görevlendirildiği öğrenildi. Soruşturma kapsamında görevlendirilen başsavcıvekili, MİT ve Emniyet’e iddiaların araştırması için talimat yazısı yazdı.

Yazıda, “siyasi cinayet işlenebilir” iddialarına ilişkin kendilerine uluşan herhangi bir istihbarat bulunup bulunmadığı soruldu.

Erdoğan, konuyla ilgili olarak, "Her şeyden önce bu zat, bu konularda samimiyse, dürüstse bu cinayetlerin merci yargıdır. Bizler de yargıya başvurduk, sorgulanmasını istedik. 'Kimse çıksın ortaya' dedik." ifadelerini kullanmıştı.

ERDOĞAN'IN AVUKATLARINDAN BAŞVURU 

DHA'nın aktardığına göre; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bir süredir kamuoyunda tartışılan 'siyasi cinayet' iddiaları ile ilgili olarak 15 Ekim'de avukatı Doç.Dr. Hüseyin Aydın aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı müracaatta bulundu. Avukatı Doç. Dr. Hüseyin Aydın'ın savcılığa verdiği müracaat dilekçesi ortaya çıktı. Dilekçede, bir süredir siyasi cinayetlerin işleneceğine dair bir kısım iddiaların kamuoyuyla paylaşıldığına, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve bu partilerin bir kısım temsilcilerinin bu doğrultuda somut herhangi bir bilgi içermeyen beyanlarda bulunduklarına dikkat çekildi.

Dilekçede şöyle denildi:

"Türkiye'de geçmiş yıllarda bir kısım siyasi cinayetlerin işlendiği, bu cinayetlerle birlik ve beraberliğimizin hedef alınarak toplumsal mühendislik çabalarına girişildiği bilinen bir gerçektir. Ayrıca bazen de bu tarz iddiaların halk arasında endişe, korku ve panik yaratmak amacıyla sorumsuzca dile getirildiği de gözlenmiştir. Bu nedenle meselenin vuzuha kavuşması adına söz konusu iddialarla ilgili gerekli incelemenin yapılmasını, iddia sahiplerinin bilgisine başvurularak, varsa iddiayı destekleyici bilgi, belge ve delillerin celp edilmesini, herhangi bir delile ulaşılması halinde faillerle ilgili gerekli yasal işlemlerin yapılmasını, talep etme gereği hasıl olmuştur." 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Albayrak'ın, 'Dolarla ne işiniz var' sorusuna Prof. Özgür Demirtaş'tan 19 maddelik yanıt Emekliye 1.788 lira fark... Güncel tablo ortaya çıktı! Bakan Vedat Bilgin 'Sürprizimiz' olacak demişti Kılıçdaroğlu'ndan o söze yasak geldi.