Ana Sayfa
29 Aralık 2018 ( 273 izlenme )
Reklamlar

İlber Hoca'dan tarihi açıklama!.. TÜRK ORDUSU NEREYE GİDİYOR...

Boğaziçi Üniversitesi'nde Atatürk Sempozyumu'na katılan Prof. Dr. İlber Ortaylı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin düzenlediği askeri operasyonlarla ilgili soru üzerine, " Onu hükümet bize sormuyor zaten, nasıl politika izleyeceğini. Yalnız Türk Silahlı Kuvvetleri bu savaşa katılanların içinde en eğitimli en dayanıklı ordudur… Ama nereye gidiyor, noluyor ben bilmiyorum. Siz de bilmiyorsunuz. Tesir edeceğimizi de zannetmiyorum. " diyerek cevap verdi.

Sempozyumda Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Dünyanın Gözünde Atatürk ve Türk Aydınlanması” başlıklı bir konuşma yaptı, ardından da öğrencilerin sorularını yanıtladı. Ortaylı konuşmasında, Atatürk’ün askeri hayatı, İstiklal Savaşı, 1. ve 2. Dünya Savaşları’na değindi.

‘TÜRK ORDUSU NEREYE GİDİYOR, BEN BİLMİYORUM, SİZ DE BİLMİYORSUNUZ…’

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin düzenlediği askeri operasyonlarla ilgili soru üzerine Ortaylı, “Onu hükümet bize sormuyor zaten, nasıl politika izleyeceğini. Yalnız Türk Silahlı Kuvvetleri bu savaşa katılanların içinde en eğitimli en dayanıklı ordudur. Çünkü bu Amerikan ordusunu ben ikinci cihan harbindeki ordu olduğu kanaatinde değilim. Bitmiş o devir bitmiş. Arada birtakım olaylar geçti. Yanlış politikalar izlendi vesaire. Burada en ciddi gidenler yapısı itibariyle bizimkiler. Ama nereye gidiyor, noluyor ben bilmiyorum. Siz de bilmiyorsunuz. Tesir edeceğimizi de zannetmiyorum. Yani hiç kimse bizi dinlemez. Bunu da bilin. Cumhuriyetin temel kurumlarından birisi ordudur.” şeklinde konuştu.

‘TÜRK ORDUSUYLA İNSANLARIN NEDEN UĞRAŞTIKLARI BELLİ…’

Ortaylı, “Birtakım akımlar, Türkiye’de ordunun içine girip onu zayıflatmak dejenere etmek amacını güdüyorsa bunda tabi ki dışardan destek görüyorlar. Çünkü Türkiye’de ordu, çok mühim yani bizim tarihimizde de hanemizde de organizasyonun en belirgin şekilde ortaya çıktığı yerdir. Modernleşme demek insanın kalitesinin değiştirmekse en iyisinin henüz maalesef sadece askeri eğitimde becerilebildiği bir daldı bu.” diye konuştu.

‘KAZIM KARABEKİR İLE MUSTAFA KEMAL’İ BİRBİRİNE KIRDIRMAYA ÇALIŞAN HÖDÜKLER VAR’

Ortaylı tarihçilere de eleştiride bulunarak, “Şunu da itiraf etmek lazım. Bu piyasada Kazım Karabekir ile Mustafa Kemal’i birbirine kırdırmaya çalışan hödükler var… Tarih dergileri çıkararak falan. Böyle şeylere itibar etmeyin. İstiklal Savaşı’ndaki komutanların ruh dünyasını gelişimini biz tespit edemeyiz. Çok belli ki bunlar büyük adamlar, oldukları yerde yatmak ister. Birisi doğu cephesinden, diğeri orta Anadolu’dan gelip katılmış, sonuna kadar desteklemiş. Üçü dışında öbürleri sonradan katılmıştır” diye konuştu.

Konuşmasının ardından İlber Ortaylı’ya günün anısına plaket verildi.

Kaynak: DHA

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Fatih Altaylı mağduriyet yaratmaya çalışmayın! Bakan Koca, "Virüs taraması yapıyoruz" dolandırıcılığına karşı vatandaşları uyardı Komünist Başkan Maçoğlu’ndan Athena Gökhan’a cevap CHP İl Gençlik Kolları Başkanı: Hain