İYİ Partili Bilge Yılmaz ibretlik gerçeği İsmail Küçükkaya’ya açıkladı.

2344 izlenme 19 Nisan 2022
Reklamlar

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz, FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın konuğu oldu. Yılmaz, gençlerin beyin göçünden bahsederken duygularına hakim olamadı ve gözleri doldu.

Gençleri suçlayamadığını dile getiren Yılmaz, ülkedeki ekonomik sıkıntılardan ve liyakate önem verilmemesinden dert yandı.

Yılmaz şöyle konuştu:

“Gençlere de kızamıyoruz şimdi. Benim geliş nedenim onların gidiş nedeni.
Türkiye zor bir dönemden geçiyor hata yapacak payımız yok.
Kusura bakmayın duygulanıyorum…
Ekonomik olarak bu çocuklara bir gelecek sunamıyoruz.
Tweet attı diye içeri atıyoruz. Ülkede özgürlükler yok bu çocuklar ne yapsın.
Eskiden sınırlı imkanı olanların çalışarak yükselme imkanı vardı.
Şimdi o yok liyakat yok önünüz tıkanıyor.
Bir yerlere gelseniz düzgün maaş yok.
Şimdi milyonların önünde ağlamayım ama…”

PROF. DR. BİLGE YILMAZ KİMDİR?

Wharton School'da finans profesörü olarak görev yapmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi'nde eğitim görmüş, elektrik-elektronik mühendisliği ve fizik bölümlerini tamamlamış, ardından Princeton Üniversitesi'nde doktora yapmıştır.

Dönemin en yüksek puanlı bölümünün elektrik-elektronik mühendisliği olması sebebiyle orayı tercih etti. Boğaziçi Üniversitesi'nde okumaya başlamasının ardından Fizik alanında çift anadal yapmaya başladı. Okulda aldığı iktisat derslerinde tanıştığı hocası Prof. Dr Murat Sertel'in etkisiyle ekonomi alanına yöneldi.

DOKTORA VE WHARTON SCHOOL DÖNEMİ

Mezuniyetinin ardından ABD'deki okullara başvurdu ve tekrar hocasının etkisiyle Princeton'ı tercih etti. Buradaki doktora çalışmalarını tamamlamasının ardından akademisyen olarak iktisat dünyasının en iyi okullarından Pensilvanya Üniversitesi'ne bağlı Wharton School'da çalışmaya başladı. Ardından kısa süreliğine Stanford Üniversitesi'nde çalışsa da tekrar Wharton'a geri döndü. Dönemin ihtiyaçlarını görerek çalıştığı yerde Wharton School Harris Family Alternatif Yatırımlar Programı'nı kurdu. Program akademik olarak başarılı oldu ve ilgi çekti.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ersan Şen'den canlı yayında gündeme oturan sözler Altın Kelebek Ödül Töreni'nde Tamer Karadağlı'nın sözleri tepki çekti Cem Küçük'ün ucuz marketlerden alışveriş yapanlarla canlı yayında dalga geçmesi Ersan Şen'i çıldırttı Yazlık saray'la ilgili bir skandal daha