Ana Sayfa
10 Mart 2020 ( 30896 izlenme )
Reklamlar

'Maske Koronayı Daha İyi Tutar Kullanmayın'

 Henüz Türkiye’de görülmese de koronavirüs, tüm dünyayı tedirgin etmeye devam ediyor. Salgın tehdidinin sınırlarımıza kadar gelmiş olması birçok yurttaşı korkutuyor. Herkesin aklında aynı soru: Koronavirüsten nasıl korunmalıyızFizyoloji uzmanı Doçent Doktor Oytun Erbaş, Cumhuriyet Tv’nin sorularını yanıtladı. Virüsten korunmanın çeşitli yollarını uygulamalı olarak gösteren Erbaş, genel manada bir tedirginlik ortamının yaratılmaması gerektiğini ifade etti. Tedirgin olarak bundan kurtulamazsınız diyen Erbaş, " Birçok virüs var dünyada.

 Mesela milyonlarca çocuk ishalden ölüyor. Ebola virüsü var mesela. Brezilya'da zika virüsü salgını oldu zamanında. Salgınlar hep olacak. Korona aslında ölümcül bir virüs değil. Ölüm oranı çok düşük. Erkeklerde biraz daha fazla. İlginç özelliği o10 yaş arasında hiç ölüm yok. Bu korona çocukları hiç etkilemiyor.

 Ama hipertansiyonları biraz daha ve sigara içenleri çok daha fazla etkiliyor. Bunlar risk grubu. Bir defa salgın henüz Türkiye'de yok. Çoktan gelmiş olmalıydı çünkü etrafımız bununla dolmuş durumda. Ama bakanlık mevcut süreci iyi yönetiyor ve sürekli uçaklar okullar dahil sterilize ediyoruz." dedi. 

ELLERİMİZİ SIK SIK YIKAMALIYIZ

 Özellikle el ve yüz bölgesinin hijyenik tutulması gerektiğini ifade eden Erbaş, Kolonya kullanmanın virüsten korunmanın en iyi yollarından biri olduğunu söyledi. 

MASKE VİRÜSÜN BULAŞMASINI ENGELLEMEZ
 Virüsün yayılması maske kullanımında büyük bir artışa yol açtı. Hatta maske fiyatları oldukça yükseldi. Maskenin virüsten koruma gibi bir özelliğinin olmadığını savunan Doç. Dr. Erbaş; "Maske virüsten korunmak için değil, virüsü başkalarına yaymamak için kullanılmalı. 

Metrobüste ya da kalabalık yerlerde öksüren aksıran biri olduğunda başınızı öne eğin. Dokunduğunuz yerler sonrası mutlaka elinizi kolonya ile on on beş saniye kadar ovalayın ya da yıkayın ama kolonya alışkanlığı mutlaka edinilmeli. Ayrıca virüsün vücudumuza gireceğiz yerler göz burun ve ağız. Buraları da sabunlu suyla iyice yıkamalıyız. Önemli olan tedbirimizi almak.

 Günde beş altı defa elimizi yüzümüzü yıkamalıyız. Maske virüsten korumaz tam tersi nefesimizle nemlenen maske virüsü daha iyi tutar." dedi.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Norveç’teki tüm plastik şişelerin yüzde 97’si geri dönüştürülmeye başlandı. Peki nasıl? Kulis: Erdoğan rahatsızlığını dile getirdi, Soylu 'Kanıtlayacağım' dedi Fahrettin Koca'dan bir kez daha itiraf gibi açıklama: Ulusal çıkarları koruyoruz İktidarın son seçim kozu