Ana Sayfa
19 Mayıs 2022 ( 31 izlenme )
Reklamlar

Mevlüt Çavuşoğlu İsveçli bakana neden bağırdı?

Reuters'ın iddiasında göre; Finlandiya ve İsveç resmen NATO'ya üyelik başvurusu yaptı. Türkiye'nin iki ülkenin adaylığı karşı sert çıkışı yankılarını sürdürürken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun hafta sonu gerçekleşen NATO zirvesinde İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde'a karşı sesini yükselttiği söylendi. 

Gazeteci Ragıp Soylu, Reuter'a konuşan 3 NATO yetkilisine dayandırdığı tweetinde "Türk dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hafta sonu gerçekleşen NATO zirvesinde İsveç dışişleri bakanına karşı sesini yükseltti ve onun feminist politikalarından rahatsızlık duyduğunu söyledi" ifadesine yer verdi. 

ERDOĞAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ
İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya girmesine olumsuz tepki veren Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "NATO'nun genişlemesi bizim için hassasiyetlerimize gösterilecek saygı oranında anlamlıdır" dedi.

"NATO doğu sınırlarını güçlendirmek için arayışlar içinde. Genişlemeye yönelik kimi adımlar atılıyor. Ukrayna krizinin ardından sergilenen dayanışma, açılan kucakları, gösterilen hoşgörüyü tebessümle izliyoruz" diye konuşan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz yıllarca terörle mücadele etmiş bir NATO müttefiki olarak bu tabloyla hiç karşılaşmadık. Müttefiklerimizden bizim hassasiyetlerimizi anlamalarını, saygı göstermelerini, mümkünse destek vermelerini bekliyoruz... PKK ve DEAŞ'ın sınırlarımıza dayandığı dönemde hava savunma sistemlerinin götürüldüğü günleri unutmadık."

"İsveç'te 30 teröristi istedik, 'Vermeyiz' dediler. Siz teröristleri vermeyeceksiniz, bizden NATO üyeliği isteyeceksiniz. Hem PKK'ya destek verip hem bizden destek istemek olmaz... Bir güvenlik teşkilatını güvenlikten yoksun hale getirmeye biz 'Evet' diyemeyiz."

Erdoğan Pazartesi günü Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun'le düzenlediği ortak basın toplantısında bir soru üzerine, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusunda "NATO'ya girmelerine biz 'Evet' demeyiz" demişti.
Erdoğan, "Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık, net bir tavrı söz konusu değil" ifadelerini kullanmıştı. 

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yılmaz Özdil Kılıçdaroğlu'na adres verdi. Erdoğan'ın yerine konuşulan isim ortaya çıktı! İmamoğlu: Her zaman iyiliğin kazanacağına olan inancımla yol yürüdüm Fatih Altaylı'dan Ahmet Hakan'a: Saçmalama Ahmet