Ana Sayfa
17 Ağustos 2020 ( 665 izlenme )
Reklamlar

Yeni kurulan partilerin seçmenleri hangi ittifakta yer almak istiyor?

Başkanlık Sistemi’nin 24 Haziran 2018 seçimleri ile birlikte resmen uygulamaya girmesi, siyasette ittifaklar konusunu önemli bir konuma getirdi. 2018 seçimlerinden bu yana siyaset sahnesinde yeni partiler ortaya çıkarken, Muharrem İnce’nin başlatmış olduğu “1000 Günde Memleket Hareketi” ve geçtiğimiz haftalarda Devlet Bahçeli’nin, Meral Akşener’e yapmış olduğu “eve dön” çağrısı ile ittifak tartışmaları gündemde yerini aldı.

Yeni siyasi partilerin ve hareketlerin ortaya çıktığı bu dönemde seçmenler partilerinin bulunduğu ittifaklardan memnun mu, bir ittifaka dahil olmayan partilerin seçmenleri ittifaklar konusunda ne düşünüyor?

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından, 45 Ağustos 2020 tarihlerinde Türkiye çapında 12 ilde 1506 kişi ile yapılan anket Ağustos ayının ilk anketinde bu sorunun yanıtı arandı.

CUMHUR İTTİFAKI VE MİLLET İTTİFAKI SEÇMENİ MEVCUT İTTİFAKLARDAN MEMNUN

Anketin ilk bölümünde “Bu Pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna AK Parti veya MHP yanıtını veren katılımcılara partilerinin Cumhur İttifakı içerisinde bulunmasından memnun olup olmadıkları soruldu.


Sonuçlara göre AKP ve MHP seçmenlerinin %99,4 gibi çok büyük bir çoğunluğu partilerinin Cumhur İttifakı içerisinde bulunmasından memnun.

Benzer bir şekilde “Bu Pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna CHP veya İYİ Parti yanıtını veren katılımcılara partilerinin Millet İttifakı içerisinde bulunmasından memnun olup olmadıkları soruldu.

Sonuçlara göre CHP ve İYİ Parti seçmenlerinin %97,8 gibi çok büyük bir çoğunluğu partilerinin Millet İttifakı içerisinde bulunmasından memnun.

İTTİFAKLAR DIŞINDA KALAN PARTİLERİN SEÇMENİNİN İLK TERCİHİ MİLLET İTTİFAKI

Yeni kurulan ve kurulacağı iddia edilen partilerin hangi ittifak içinde yer alacaklarına dair tartışmalar da bir yandan sürüyor.

“Bu Pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna ittifakların dışında kalan partileri seçen katılımcılara, partilerinin hangi ittifak içerisinde yer almasını istedikleri soruldu.

Genel sonuçlara göre bu kategorideki katılımcıların %66’sı partilerinin Millet İttifakı içerisinde yer almasını istediklerini belirtirken, bu oran Cumhur İttifakı için %1,7 oldu.

Katılımcıların %32,2’si ise partilerinin herhangi bir ittifak içerisinde yer almasını istemediğini belirtti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İlber Ortaylı'dan AKP ve yandaşlarının hedef gösterdiği Mansur Yavaş'a destek Sevgili okurlarım, Türkiye'de cumhurbaşkanlığı makamı önemlidir. Mamak Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde koronavirüs karantinası skandalı! Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara normalleşme başlangıcı için tarih verdi!