Ana Sayfa
24 Ağustos 2021 ( 36 izlenme )
Reklamlar

Yerli aşıyı üretecek firmaya baskı iddiası: Yandaşa devri isteniyor!

Erciyes Üniversitesi ve TÜSEB işbirliği ile geliştirilen yerli COVID19 aşısı TURKOVAC ile ilgili son gelişmeleri Meclis gündemine taşıyan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi sundu.

TURKOVAC ismi verilen yerli aşının Faz3 çalışmalarına geçildiğini hatırlatan Emir, şu ifadeleri kullandı:

DOLLVET’E DEVRET BASKISI

"Erciyes Üniversitesi tarafından TÜSEB işbirliği ile geliştirilen aşının Faz2 aşamasından itibaren Koçak Farma yetkilileri ile birlikte çalışılmış ve son olarak bu firma ile üretim anlaşması imzalandığı belirtilmişti. Ancak, son günlerde yerli aşı üretim anlaşmasını yapan Koçak Farma firmasının bu işi, daha çok hayvancılık sektörü için aşı üreten Dollvet isminde bir firmaya devretmesi yönünde baskı yapıldığı iddia ediliyor. Bize gelen iddialar arasında Koçak ile Dollvet arasında anlaşma yapıldığı ve yerli aşıların büyük bir kısmının Dollvet tarafından üretileceği ifade ediliyor. 

AKP’DEN ADAY ADAYI

Israrla neden bu firmanın seçildiğine baktığımızda ise Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sabri Göncü'nün son seçimlerde AKP'den Şanlıurfa Milletvekili Aday Adayı olduğunu görüyoruz. Salgının ilk günlerinden itibaren özellikle bir firmaya kazanç sağlayabilmek için COVID19 aşısında bir tek Çin aşısına yönelen ve diğer aşıları dışlayan bir anlayışla hareket eden Sağlık Bakanlığı, yerli aşı konusunda da bir firmaya öncelik tanıma ve para kazandırma gayreti içerisine girmiş gözüküyor. 

"ARTIK ŞEFFAF OLUN"

Sağlık Bakanını bir kez daha aşı konusunda şeffaf olmaya ve toplumu bilgilendirmeye çağırıyoruz. Aşı üzerinden yandaş firmalara para kazandırma gayretinden artık vazgeçin ve toplum sağlığını öncelik haline getirin."

YANIT BEKLEYEN SORULAR:

Emir, Bakan Koca'ya şu soruları yöneltti:

Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen ve TURKOVAC ismi verilen yerli COVID19 aşısının üretimine ne zaman başlanacaktır?

TURKOVAC aşısının üretimini hangi firma, hangi tesislerde yapacaktır? Yıllık üretim kapasitesi kaç doz olarak planlanmıştır?

Koçak Farma ile üretim anlaşması yapıldıysa, Dollvet firması neden üretim sürecine dahil edilmek istenmektedir?"

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Levent Kırca'nın skeci yıllar sonra yeniden gündem oldu Erdoğan’dan yine üniversite gafı Kamu bankalarından yeni kredi paketi: İşte detayları... Müftüoğlu: Mevcut tablodan benim gibi Bakan da pek memnun değil