Ana Sayfa
26 Eylül 2019 ( 13598 izlenme )
Reklamlar

Almanlardan İstanbul İçin Deprem Uyarısı!

Alman bilim insanları ardarda depremlerle sarsılan İstanbul ve Marmara için korkutan bir açıklama yaptı. Alman biliminsanları önemli tektonik gerginlikler nedeniyle İstanbul ve çevresinde büyük bir deprem meydana gelebileceğine dikkat çekti.

Kiel’de bulunan GEOMAR Helmholtz Okyanus Araştırma Merkezi’nden jeofizikçi Dietrich Lange, Marmara Denizi’nde büyük bir deprem olabileceği uyarısında bulundu. Nature Communications dergisine konuyla ilgili bir makale yazan Lange, Marmara Denizi’nde büyük tektonik gerginlik olduğunu belirterek, “Bu İstanbul'da 7.1-7.4 büyüklüğünde bir depremin meydana gelmesi için yeterli” dedi.

 Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; Marmara Denizi’nin altında Avrasya ve Anadolu tektonik plakalarını ayıran Kuzey Anadolu fay hattı bulunuyor. Alman bilim insanları iki buçuk yıl boyunca GEOMAR’ın geliştirdiği ölçüm sistemi GeoSEA ile Marmara Denizi’nin 800 metre altında ölçümler yaptı. 

İSTANBUL DEPREMİ BÜYÜK BİR YIKIM YARATACAK 

GeoSEA Proje yöneticisi Heidrun Kopp, “Bu gerginlik bir deprem sırasında çözülürse fay hattı dört metreden fazla hareket eder” dedi. Kopp, olası bir depremin büyük bir yıkıma neden olacak Tsunami dalgasına yol açacağını ise düşünmediğini ifade etti. Alman bilim insanları olası bir depremin zamanı hakkında da bir tahminde bulunmazken, böyle bir değerlendirme ile bir paniğe yol açmak istemediklerini özellikle vurguladı.

 Açıklamada, 17 Ağustos 1999 tarihindeki deprem gibi, olası yeni bir sarsıntının Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde ağır sonuçlara yol açabileceği de ifade edildi. 1999 yılındaki 17 Ağustos depreminde 17 binden fazla insan yaşamını yitirmişti.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yılmaz Özdil Süleymani'yi yazdı! Hüsnü Mahalli'den operasyon yorumu: Cehennem kapıları sonuna kadar açılacak CNN Türk’ten Ekrem İmamoğlu’na sansür! Mansur Yavaş’tan provokasyon açıklaması!