Auto-Created-3
21 Ocak 2020 ( 285 izlenme )
Reklamlar

Binlerce astsubaya kötü haber

Danıştay’dan sonra Anayasa Mahkemesi’nden de, 18 yaşından önce sınıf okulunda eğitim okulunda astsubaylığa adım atan binlerce emekli astsubaya müjdeli haber çıkmadı.

Yüksek Mahkeme, “astsubay sınıf okulunda 18 yaşın altında geçen öğrencilik süresinin fiili hizmet kapsamında sayılarak emekli ikramiyesi ve maaşının yükseltilmesini” isteyen emekli astsubayın bireysel başvurusunu görüştü.

Ertan Yılmaz adlı emekli astsubay, SGK’ya başvurarak astsubay sınıf okulunda geçen 12 aylık eğitim süresinin fiili hizmet kapsamında değerlendirilmesini ve buna göre emekli ikramiyesi ile aylığının hesaplanmasını istedi. SGK’dan ret yanıtı alan Yılmaz, İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

Bölge İdare Mahkemesi, astsubayların Emekli Sandığı İştirakçisi olması için “18 yaş” şartının olmadığı” hükmünün fiili hizmet süresiyle ilgisi olmadığına karar verdi.

Bunun üzerine Yılmaz Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı kullanırken, Danıştay İçtihatları Birleştirme Kurulu da “astsubay sınıf okulunda 18 yaşın altında geçen öğrencilik süresinin fiili hizmet kapsamında sayılamayacağı” kararı verdi.

Tüm yargı kararlarını inceleyen Anayasa Mahkemesi’nden bu durumdaki binlerce astsubay emeklisine müjdeli haber çıkmadı. AYM, mahkemeler arasında yorum farkından kaynaklanan farklı kararlar çıktığına ancak, Danıştay İçtihadı Birleştirme Kurulu’nun aykırılığı giderdiğine dikkat çekti. Bu nedenle “adil yargılama hakkının ihlal edilmediğine” karar veren Yüksek mahkeme, “mülkiyet hakkının ihmal edilmediği” sonucuna da vardı.

Bu karardan sonra, binlerce emekli astsubay, Danıştay’dan sonra Anayasa Mahkemesi’nden de umdukları sonucu alamadı.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Özdil: Yani ne talihsiz hükümetimiz var, hakikaten üzülüyor insan… Savcılığın önüne koyuldu: Erdoğan ve Abdullah Gül'ün başını ağrıtan mektup İslam Memiş'ten 'satmayın' uyarısı EYT’de yeni bir ayrıntı daha ortaya çıktı.