SAĞLIK
05 Ağustos 2019 ( 84 izlenme )
Reklamlar

Kurban Bayramında ve Beslenme

Beslenme ve Diyetisyen Uzmanı Ebru Çete, Yaklaşan Kurban Bayramı Nedeniyle Et Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlara Dikkat Çekti.

Ebru Çete yaptığı açıklamada; ”Yeni kesilmiş etlerdeki sertlik pişirme ve sindirimde zorluk yaratır. Midede şişlik, hazımsızlık gibi sıkıntılara neden olur. Bu yüzden etleri kestikten sonra 24 saat bekletmeden tüketmeyiniz. 

Etler; büyük parçalar şeklinde değil ancak kıyma, kuşbaşı gibi küçük parçalara ayrılıp,tek pişirmelik miktarlara bölünüp, buzdolabı poşetlerine koyularak buzdolaplarının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Etler C ve E vitamini içermezler. Bu nedenle mutlaka etlerin sebze ile pişiriniz ya da yanında salata tüketiniz. 

Böylece Demir emilimi artacaktır. Etleri 75⁰C civarında pişiriniz. Kavurma, haşlama, ya da ızgara tercih ediniz. Kanserojen olması sebebiyle kızartma tüketmeyiniz. Etler mangal yapılacak ise; Kömür ve etler arasında 7-15cm olmasına özen gösteriniz, etleri kömürleşinceye kadar pişirmeyiniz. Kömürleşen etler kanser riski taşır. Et kullanarak yapılan yemeklere ekstra yağ eklemeyiniz. 

Kendi yağı ile pişiriniz. Özellikle kolesterol, kalp-damar rahatsızlığı olan kişiler sakatat tüketiminden kaçınmalıdır. Veteriner kontrolü olmayan ve uygun koşullarda kesilmeyen kurbanlık hayvanlarsan insanlara tenya, salmonella, tüberküloz, şarbon gibi hastalıkların bulaşma riski yüksektir. Kavurma ve kırmızı eti öğle öğününde tüketiniz, akşam sebze ve kuru baklagiller gibi posa içeriği  yüksek yemekler tüketmeye özen gösteriniz. Etlerin yanında rafine edilmiş pilav/makarna yerine bulgur pilavı tercih ediniz. 

Yoğurt, ayran, cacık tüketiniz. Bayram ziyaretlerinde asitli içecekler yerine açık çay, ayran, bitki çayları, şekersiz türk kahvesi ve  süt tercih edebilirsiniz. Şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlı tüketiniz. İkram edilen tatlılardan tadımlık tüketiniz.

 Öğünleri yavaş yavaş tüketiniz. Porsiyon kontrollerini atlamayınız. Bir öğünde aynı anda yüksek kalorili besinleri tercih etmeyiniz. Bayram boyunca yapılan kaçamakları fiziksel aktivite ve  yürüyüş ile tolere edebilirsiniz. 
Günlük tüketmeniz gereken su miktarını alınız”. dedi

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bakan Koca, koronavirüs en çok bulaştığı ortamı ilk kez açıkladı Kurban Bayramında ve Beslenme Normalleşme başlıyor! Bilim Kurulu üyesinden pazartesi ve cuma uyarısı "Sansasyonel Dil Kullanılan Sağlık Haberleri İnsanları Hastalık Hastası Yapıyor"