Auto-Created-3
24 Mart 2022 ( 1453 izlenme )
Reklamlar

Elektriğe bir zam daha yolda!

İbrahim Kahveci, bugünkü köşesinde 'Bekleyen tehlike: Gıda ve elektrik' başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Köşesinde elektriğe gelecek yeni zamma değinen Kahveci, ''Elektrik fiyatı sadece ve sadece 0,25 liraydı. Ya da şöyle izah edeyim: Elektriğe aslında son bir yılda yüzde 550 zam geldi. Geçen yıl Mart ayında toptan piyasada 0,25 lira olan elektrik vatandaşa vergi, fon, dağıtım, iletim, kayıpkaçak vs maliyetler ve karlar eklenerek 0,71 liradan satılıyordu. Ya şimdi? Toptan fiyat 1,65 lira ama vatandaşa satış fiyatı ortalaması 1,56 lira. Bu ne demek biliyor musunuz? Elektriğe normalde yüzde 100 üzerinde bir zam daha yapılması gerekiyor. Şimdilik fatura bütçeden karşılanıyor ama bu sürdürülemez. Bu fatura kapımıza gelecek... Bilesiniz'' ifadelerini kullandı.

4 yıllık enflasyonun yüzde 140, 4 yıllık gıda enflasyonunun ise yüzde 182 olduğuna dikkat çeken Kahveci şöyle devam etti:

"Gıda sektöründe soruna çok ciddi yaklaşılması gerekiyor. Tarlayı ekmekbiçmek büyük maliyet. Ama asıl sorunlardan biri de tarlada 1 lira markette 10 liraya çıkan maliyet zinciri.

Bugün pazarcı tezgahındaki kiralardan tutun, hallerdeki vergi ve harçlara kadar bir sorun yumağı içerisindeyiz. Taşımalı sistemle boşaltılan köylerden tutun, herkesin üniversiteli yapılmasına kadar giden tarladan kopuş hikayelerine... Makarayı artık silbaştan yeniden sarmamız gerekiyor"


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Azra Haytaoğlu'nu katleden Mustafa Murat Ayhan'ın ilk ifadesi ortaya çıktı Başrol oyuncusu Metin! Başkanlık Sistemi Hataydı, Pişmanım.. Peker'in açıklamaları 'derin yazar'ı harekete geçirdi