Haberler
10 Ocak 2020 ( 185 izlenme )
Reklamlar

Piyango Çekilişleri Güvenli Değil!

Milli Piyango İdaresi'ne ilişkin denetim raporunu Meclis'e sunan Sayıştay, 2012'den bu yana çekilişleri televizyondan canlı yayımlamayan Milli Piyango İdaresi'ni kusurlu buldu. Raporda, çekilişlerin şeffaf ve güvenilir olmadığı vurgulandı.2018’de bakanlık ve belediyelerdeki usulsüz harcamaları ortaya çıkardığı için iktidarı titreten Sayıştay, son olarak milyonların umut bağladığı Milli Piyango’yla ilgili tespitlerde bulundu. 

Sayıştay raporunda, Milli Piyango ve şans oyunları çekilişlerinin 2012’den bu yana TV’den yayınlanmadığına dikkat çekildi. Merkezde yapılan halka açık çekilişleri yeterli bulmadı. Bu durum “Çekilişler şeffaf ve güvenilir değil” eleştirisine yol açtı... Milli Piyango İdaresi'ne ilişkin denetim raporunu Meclis'e sunan Sayıştay, 2012'den bu yana çekilişleri televizyondan canlı yayımlamayan Milli Piyango İdaresi'ni kusurlu buldu. Milli Piyango çekilişleri 2012'ye kadar, para karşılığı TRT'de yayınlanıyordu. 

Ancak, iki kurum arasında ödenecek para konusunda uzlaşmazlık çıkınca TRT, 6 yıldır MP çekilişlerini yayınlamıyor. O tarihten sonra MP çekilişleri, önce noter huzurunda ve halkın katılımıyla, ardından da, “www.millipiyango.gov.tr” adresi üzerinde canlı yayınla yapılmaya başlandı. Ancak Sayıştay 2017 raporunda, çekilişlerin TV'de yayınlanmamasının ‘güven' sorunu oluşturduğunu vurgulayarak, TRT'nin çekilişleri yayınlamaya bir an önce başlaması uyarısında bulundu. 

CHP'Lİ SERTEL: TRT'NİN CANLI YAYINLAMASI GEREKİR

 Konuyla ilgili Sözcü'den Veli Toprak'a konuşan TBMM KİT Komisyonu üyesi ve CHP Milletvekili Atilla Sertel, hem bilet hem de şans oyunlarında büyük ikramiyenin bazı ilçelere ‘isabet' ettiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Aslında Milli Piyango çekilişi televizyondan yayınlamak istiyor.

 Ancak TRT 45 katı fazla para talep ediyor. Sayıştay bile raporunda kuşku duyuyor, güven sorununa işaret ediyorsa vatandaş ne yapsın, ben niye kuşku duymamayım! Şeffaf ve açık değil. TRT'nin bunu canlı yayınlaması gerekir. İkisi de devlet kuruluşu, halkın sırtından geçiniyor.”

TUHAF İŞLER... 

Bilindiği üzere yılbaşı çekilişinde de ciddi şüpheler ortaya çıkmıştı.  Yılbaşı için gerçekleştirilen Milli Piyango çekilişinde noterlerin kendi aralarında yaşadığı diyalog tartışma konusu olmuştu. Sonuçlar açıklandıktan sonra kadın noterin endişeli tavrı ve diğer üyeye “Sus” işareti yapması dikkat çekmişti. Sosyal medyada yayılan görüntülerde, noter üyelerinin şüpheli tavırları göze çarpmış, kazanan şehirlerin açıklanmasıyla iki noterin arasında geçen diyalogda kadın noterin endişeli tavrı ve “Sus” işareti yaptığı kameralara yansımıştı. Önceki gün de Milli Piyango Genel Müdürü sürpriz şekilde görevden alınmıştı.


Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

'Yerli Ve Milli' Ne Varsa Batmış! Tevfik Göksu'dan 'İBB engelleniyor' iddiasına yanıt: Fatih Altaylı şaşkına döndü Şengül Hablemitoğlu'ndan Burhan Kuzu'ya: Edepsiz çirkef Kılıçdaroğlu'na komşularından destek